Fuzzy Riesz uzaylarında ağların yakınsaklıklarının incelenmesi
A study of nets' convergence in fuzzy Riesz spaces
  1. Tez No: 924516
  2. Yazar: ALİ HARUN DALDALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez, fuzzy Riesz uzaylarında ağların yakınsaklık özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Klasik matematiksel yapılarla fuzzy kavramlar arasındaki ilişkiyi ele alarak, fuzzy Riesz uzaylarının temel özellikleri detaylandırılmış ve bu yapılarda yakınsaklık kavramının nasıl tanımlandığı ve analiz edildiği ortaya konulmuştur. Çalışmada, klasik Riesz uzaylarındaki temel yakınsaklık teorileri incelenmiş, ardından bu teorilerin fuzzy yapılar içindeki karşılıkları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, fuzzy sistemlerdeki analiz yöntemlerini daha iyi anlamak ve klasik matematik ile fuzzy matematik arasındaki bağlantıyı güçlendirmek adına yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the convergence properties of nets in fuzzy Riesz spaces. By considering the relationship between classical mathematical structures and fuzzy concepts, the basic properties of fuzzy Riesz spaces are elaborated and how the concept of convergence is defined and analyzed in these structures is revealed. In the study, the basic convergence theories in classical Riesz spaces are examined, and then the equivalents of these theories in fuzzy structures are investigated. The results obtained provide a new perspective to better understand the analysis methods in fuzzy systems and to strengthen the connection between classical mathematics and fuzzy mathematics.