Periferik damar hastalıklarında hasta yönetimi için dijital ikiz tabanlı teletıp yaklaşımı
Digital twin-based telemedicine approach for patient management in peripheral vascular diseases
- Tez No: 924518
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN, PROF. DR. NİLGÜN BOZBUĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma, periferik damar hastalıklarında hasta yönetimini iyileştirmek amacıyla dijital ikiz tabanlı bir teletıp yaklaşımı geliştirmeyi hedeflemiştir. Çalışmada, hasta verileri kullanılarak hastaların, karar verme süreci kullanılarak ise hekimlerin dijital ikizleri oluşturulmuştur. Hasta verilerinin standartlaştırılarak sistematik ve tutarlı bir şekilde kaydedilmesi sağlanmış, hekimin belirlediği katsayılarla güvenilir ve tekrarlanabilir bir risk skorlaması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yaklaşım, dijital ikiz teknolojisini kullanarak hastalık yönetiminde kişiselleştirilmiş, uzaktan takip edilebilir ve hekime karar desteği sağlayan bir sistem prototipi sunmaktadır. Yaklaşımın, hasta verilerinin tutarlı bir şekilde yönetilmesi, sabit katsayılarla güvenilir risk skorlarının hesaplanması ve kullanıcı dostu bir arayüz sunulması gibi belirlenen gereksinimleri başarıyla karşıladığı gözlemlenmiştir. Tezin teorik katkısı, dijital ikiz teknolojisinin sağlık alanındaki kullanımlarına yönelik yeni bir çerçeve sunmasıdır. Pratik katkısı ise hasta yönetimini destekleyen bir karar destek sisteminin geliştirilmesidir. Bununla birlikte, yaklaşımın klinik ortamda test edilmemiş olması araştırmanın sınırlılıkları arasında yer almaktadır. Ancak, bu yaklaşım ileride yapılacak birçok araştırma ve geliştirme çalışmasına temel oluşturma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a digital twin-based telemedicine approach to improve patient management in peripheral vascular diseases. In the study, digital twins of patients were created using patient data, and digital twins of doctors were developed based on the decision-making process. The standardization of patient data has been ensured, allowing it to be recorded systematically and consistently, and a reliable and reproducible risk scoring has been performed using coefficients determined by the doctor. The developed approach presents a system prototype that leverages digital twin technology to enable personalized, remotely monitorable disease management while providing decision support to doctors. It was observed that the approach successfully met the specified requirements, such as consistent management of patient data, reliable risk scoring using fixed coefficients, and the provision of a user-friendly interface. The theoretical contribution of the thesis lies in offering a new framework for the application of digital twin technology in healthcare. Its practical contribution is the development of a decision support system that aids patient management. However, the approach's lack of testing in a clinical environment is among the study's limitations. Nonetheless, this approach has the potential to serve as a foundation for numerous future research and development efforts.