Aksaklıkların havalimanı trafiğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of disruptions on airport traffic
- Tez No: 924538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sivil Havacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde havalimanlarındaki aksaklıklar üzerine odaklanarak, Türkiye'deki farklı bölgelerden ve 6 Şubat 2023 depreminden etkilenen toplam on dört havalimanı seçilerek aksaklık nedenleri incelenmiştir. Seçilen havalimanları farklı coğrafi bölgelerdeki hava trafiğinin en yoğun olduğu havalimanlarıdır. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Ayrıca, VOSviewer yazılımı kullanılarak bu konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve kuş çarpması, siber saldırılar, deprem öncesi ve sonrasında havayolu, yolcu ve yük trafiğine dair alanyazın incelenmiştir. Seçilen havalimanları için DHMİ'nin faaliyet raporlarından elde edilen trafik verileri analiz edilmiştir. Bu veriler ve analizler sonrasında seçilen havalimanlarında aksaklıklara neden olan faktörler tüm dünyayı da etkileyen COVID- 19 başta olmak üzere kuş çarpmaları ve terör eylemleridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, focusing on the disruptions at airports, a total of fourteen airports from different regions in Türkiye and affected by the February 6, 2023 earthquake were selected and the causes of the disruptions were examined. The selected airports are the airports with the busiest air traffic in different geographical regions. Content analysis, one of the qualitative research methods, was used in the thesis study. In addition, a literature review was conducted on this subject using vosviewer software and the literature on bird strikes, cyber attacks, airline, passenger and cargo traffic before and after the earthquake was examined. Traffic data obtained from DHMI's activity reports for the selected airports were analyzed. After these data and analyzes, the factors causing disruptions at the selected airports were bird strikes and terrorist acts, especially COVID-19, which has affected the whole world.