HPV16 e1 gen bölgesindeki mutasyonların yeni nesil dizileme ile araştırılması ve servikal kanserler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of mutations in the HPV6 E1 gene region by next generation sequencing and its association with cervical cancers
  1. Tez No: 924539
  2. Yazar: SELİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsan papillomavirüsü (HPV) dünya çapında en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyon etkenlerinden biridir ve serviks kanseri vakalarının büyük bir kısmına neden olmaktadır. HPV'nin erken teşhisi hastalığın önlenmesi, izlenmesi ve tedavisi için çok önemlidir. HPV16 E1 bölgesindeki varyasyonların serviks kanseri ile ilişkili olduğu çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda HPV16 pozitif örneklerin E1 genleri yeni nesil dizileme yöntemi ile dizilenmiştir. Çalışmamıza HPV16 pozitif 48 servikal sürüntü örneği dahil edilmiştir. Örnekler servikal smear sitoloji sonuçlarına göre kronik servisit, ASCUS, CIN1, CIN2 ve CIN3 olmak üzere gruplandırılmıştır. Çalışmamızda 43 farklı mutasyon tespit edilmiş olup, en fazla mutasyon CIN3 patolojisine sahip hasta grubunda görülmüştür. Ayrıca çalışmamızda tespit edilen amino asit mutasyonları en sık CIN3 grubunda görülmüştür. Çalışmamızda yer alan grupların arasında mutasyon sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Çalışma sonuçlarımızdan oluşturulan filogenetik ağaca göre, örneklerin %58,3'ü (28/48) A1-A3 (Avrupa) alt cinsinde ve %41,7'si (20/48) D1 (Asya-Amerika) alt cinsinde kümelenmiştir. Çalışmamızda tespit edilen mutasyonların çoğu daha önce dünya çapında yapılan çalışmalarda bildirilmemiştir. Türkiye'de bu konuda herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Çalışmamız HPV16 E1 gen bölgesindeki mutasyon sıklığının servikal karsinogenezde rol oynayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Human papillomavirus (HPV) is one of the most common sexually transmitted infections worldwide and causes a large proportion of cervical cancers. Early diagnosis of HPV is crucial for prevention, surveillance and treatment of the disease. There are studies showing that variations in the HPV16 E1 region are associated with cervical cancer. In our study, the E1 genes of HPV16-positive samples were sequenced using next-generation sequencing. Forty-eight HPV16-positive cervical smear samples were included in our study. The samples were grouped as chronic cervicitis, ASCUS, CIN1, CIN2 and CIN3 according to the cytology results of the cervical smear. In our study, 43 different mutations were detected and the highest number of mutations was observed in the group of patients with CIN3 pathology. In addition, the amino acid mutations detected in our study were most common in the CIN3 group. There was no statistically significant difference in mutation frequency between the groups in our study. According to the phylogenetic tree constructed from our study results, 58.3% (28/48) of the samples were clustered in subgenus A1-A3 (Europe) and 41.7% (20/48) in subgenus D1 (Asia-America). Most of the mutations detected in our study have not been previously reported in worldwide studies. There is no report on this topic in Turkey. Our study showed that the frequency of mutations in the HPV16 E1 gene region may play a role in cervical carcinogenesis.