Torpido ankraj yüzeyinde bulunan kanat detaylarının geliştirilmesi
Development of the fin details located on the surface of torpedo anchors
  1. Tez No: 924553
  2. Yazar: RANA GİZEM YALINIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akdeniz ve Karadeniz havzalarında doğal kaynakların bulunmasının ardından inşa edilecek yüzer platform projelerinde, torpido ankraj veya spudcan temel gibi deniz tabanında çekme kuvvetlerine karşı çalışan alternatif sistemlere ihtiyaç duyulacaktır. Bu çalışmada, açık denizlerde inşa edilen su üstü yapılarında kullanılagelen torpido ankrajların penetrasyon derinliği ve çekme kapasitelerinin değerlendirilmesine yönelik deneyler gerçekleştirilmiştir. Ağırlıkları 0,08 g ile 2080 g arasında değişen 3 farklı boyuta, 2 farklı L/d oranına ve 5 farklı kanat tipine sahip ankrajların, 3 farklı yükseklikten düşürülmesiyle düşürme – çekme deneyleri ve farklı bir sistem ile de penetrasyon (batırma) – çekme deneyleri yüksek plastisiteli silt zeminde uygulanmıştır. Boyut ve düşü yüksekliği artışına bağlı olarak penetrasyon derinliği ve dolayısıyla nihai çekme yükü de artmıştır. Düzlem dışı kanatlı torpido ankrajlarda en verimli sonuçlara 30° ve 45° kanat açılı ankrajlarda ulaşılmıştır. Küçük boyutlu torpido ankrajlar referans değer kabul edildiğinde, orta ve büyük boyutlu ankrajlarda penetrasyon derinliği ve çekme yüklerinde sırasıyla 1,6 ve 5,9 kata ulaşan artışlar tespit edilmiştir. Sayısal sonuçlara göre ankraj kapasitesini etkileyen faktörlerin önem derecesi; kanat açısı, ağırlık (boyut) ve düşü yüksekliği olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Alternative systems such as torpedo anchors or spudcan foundations working against tensile forces on the seabed will be required for floating platform projects to be built after the discovery of natural resources in the Mediterranean and Black Sea basins. In this study, experiments were performed to evaluate the penetration depth and the pull-out capacities of torpedo anchors, which are used in surface structures built in offshore areas. Anchors with 3 different sizes (between 0.30 kg and 2.10 kg), two different L/d ratios, and five different fin types were exposed to free fall from 3 different heights inside the high plastic silty type of soil. The depth of penetration and thus the ultimate tensile load increased depending on the increase in size and the height of drop. When small-sized torpedo anchors were considered as reference values, the penetration depths and the pulling loads for medium and large-sized anchors increased by 1,6 and 5,9 times, respectively. The degree of importance in terms of factors affecting the anchor capacity can be listed as the soil type that interacts directly with the fin surface, the weight (size) and the height of drop, according to the numerical results.