Falns tipi vagonda cer tertibatına uygulanan çekme kuvveti testinin yapısal analizi
Structural analysis on the test of tensile force applied to the draw gear for the Falns type wagon
  1. Tez No: 924552
  2. Yazar: GÜVEN TERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AKBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Demiryolu taşımacılığı, güvenlik ve dayanıklılığın büyük önem taşıdığı bir sektördür. Bu bağlamda, yük ve yolcu vagonlarının çekme dayanımları, taşıma emniyeti ve işletme maliyetlerini optimize etmek açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, Falns tipi vagonun sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapısal analizi gerçekleştirilmiştir. Yapısal analiz için Ansys Workbench programı kullanılmıştır. Analiz öncesinde mesh çalışması yapılarak modele en uygun mesh boyutu bulunmuş ve yükleme koşulları belirtilerek yapısal analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz için sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanılmıştır. Deneysel test sonucunda elde edilen eşdeğer gerilmeler ile analiz sonucunda elde edilen eşdeğer gerilme değerleri karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen veriler farklı yönlerdeki eşdeğer gerilmeler, maksimum çekme gerilmeleri ve toplam şekil değiştirmeler olarak bulgular bölümünde detaylandırılmıştır. Ulaşılan bulgular, uygulanan kuvvetin tasarım geometrisi ve vagon parçaları üzerindeki etkilerini göstermektedir. Sonlu elemanlar yöntemiyle yapılan bu çalışma, vagon tasarımı ve üretim süreçlerinde yapısal dayanıklılığın artırılması ve demiryolu taşıma emniyetinin sağlanması için katkılar sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, gelecekteki vagon tasarımlarında ve araştırmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Railway transportation is a sector where safety and durability are of paramount importance. In this context, the tensile strength of freight and passenger wagons plays a critical role in optimizing transportation safety and operational costs. In this thesis, the structural analysis of a Falns-type wagon was conducted using the finite element method (FEM). ANSYS Workbench software was used for the structural analysis. Prior to the analysis, a mesh study was performed to determine the most suitable mesh size for the model, and loading conditions were specified to carry out the structural analysis. The finite element method (FEM) was employed for this purpose. The equivalent stress values obtained from experimental testing were compared with those derived from the analysis. The results, detailed in the findings section, include equivalent stresses in different directions, maximum tensile stresses, and total deformations. The findings demonstrate the effects of applied forces on the design geometry and wagon components. This study, conducted using the finite element method, contributes to enhancing structural durability in wagon design and manufacturing processes while ensuring railway transportation safety. The results of this research can serve as a reference for future wagon designs and related studies.