İleri derecede femoropatellar osteoartrit bulunan köpeklerin troklea proteziyle sağaltımı
Treatment of severe femoropatellar osteoarthritis in dogs with trochlear prosthesis
  1. Tez No: 924554
  2. Yazar: SEVDA ŞENSOY BAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR AYDIN KAYA, PROF. DR. KEMAL ALTUNATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Patella luksasyonu, köpeklerde sıkça karşılaşılan ortopedik bir sorun olup, patellanın diz eklemi içerisindeki normal anatomik pozisyonundan kayarak medial veya lateral tarafa doğru yer değiştirmesi durumudur. Bu durum, genellikle küçük ırklarda daha yaygın olarak görülmekle birlikte, her yaş ve ırktaki köpeklerde de ortaya çıkabilir. Patella luksasyonu, zamanla eklemde ciddi ağrı ve fonksiyon kaybına yol açarak, köpeklerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Femoropatellar osteoartrit de patella luksasyonuna eşlik eden bir durum olarak, diz ekleminde dejeneratif değişiklikler meydana getirir ve bu durumun cerrahi müdahale ile tedavi edilmesini gerektirir. Bu tez çalışmasında, patella luksasyonu bulunan ve ileri derecede femoropatellar osteoartrit tanısı konulan 20 köpeğin tedavisinde Patellar Oluk Değiştirme (Patellar Groove Replacement, PGR) yönteminin etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, PGR yönteminin sağaltım seçeneklerini ve elde edilen klinik sonuçları, radyografik bulgularla karşılaştırarak analiz etmektir. Çalışma materyali olarak, radyografik olarak şiddetli femoropatellar osteoartrit tanısı doğrulanan köpekler seçilmiştir. Tüm olgularda, patellanın anatomik olarak doğru pozisyonda stabilizasyonunu sağlamak için troklea protezi uygulanmıştır. Protezin türü ve boyutu, köpeğin bireysel anatomik gereksinimlerine göre belirlenmiştir. Ameliyat sonrası dönemde, olguların klinik, radyografik ve fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi yapılmış ve iyileşme süreçleri 10., 30., 60. ve 90. günlerde gerçekleştirilen radyografik kontrollerle izlenmiştir. Post-operatif süreçte enfeksiyon riskini minimize etmek amacıyla geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılmış ve anti-inflamatuvar tedavi uygulanmıştır. Gözlemlenen komplikasyonlar arasında protezin yerinden minimal kayması ve patellar reluksasyon yer almıştır. Takip sürecinde, bazı olgularda komplikasyonlar nedeniyle ikinci bir operasyon uygulandı. Sonuç olarak, PGR yönteminin, ileri derecede femoropatellar osteoartrit bulunan köpeklerde etkili bir cerrahi tedavi seçeneği olduğu tespit edilmiştir. Uygun cerrahi teknik ve implant seçimi ile komplikasyonların minimize edilebileceği bu çalışmada ortaya konmuştur. Bu çalışma, veteriner hekimlikte PGR yönteminin uygulanmasına ve post-operatif takip süreçlerinin önemine dikkat çekmekte ve femoropatellar osteoartrit tedavisine yönelik literatüre değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Patellar luxation is a common orthopedic disease in dogs, characterized by the displacement of the patella from its normal anatomical position within the stifle joint, shifting either medially or laterally. While this condition is more prevalent in small breeds, it can occur in dogs of any age and breed. Patellar luxation can lead to significant joint pain and functional impairment over time, adversely affecting the dog's quality of life. Femoropatellar osteoarthritis is a degenerative disease often associated with patellar luxation, causing further joint deterioration and typically necessitating surgical intervention. This thesis evaluates the effectiveness of Patellar Groove Replacement (PGR) in the treatment of 20 dogs diagnosed with advanced femoropatellar osteoarthritis and patellar luxation. The study aims to analyze the therapeutic outcomes of the PGR technique by comparing clinical results with radiographic findings. The study sample comprised dogs confirmed to have severe femoropatellar osteoarthritis through radiographic examination. In all cases, a trochlear prosthesis was applied via a lateral incision to stabilize the patella in its anatomically correct position. The type and size of the prosthesis were determined based on the individual anatomical requirements of each dog. Post-operative evaluations of clinical, radiographic, and functional outcomes were conducted at 10, 30, 60, and 90 days, with radiographic monitoring used to assess the healing process. To minimize the risk of post-operative infection, broad-spectrum antibiotics were administered, along with anti-inflammatory treatment. The most common complications observed included minimal displacement of the prosthesis and recurrent patellar luxation. Despite these complications, the majority of cases resulted in successful clinical outcomes, though some required additional surgical interventions due to complications. In conclusion, the PGR technique was found to be an effective surgical treatment option for dogs with severe femoropatellar osteoarthritis. The study highlights that appropriate surgical technique and implant selection are crucial in minimizing complications. This research underscores the importance of implementing the PGR method and thorough post-operative monitoring in veterinary practice, contributing valuable insights to the literature on femoropatellar osteoarthritis management.