Orta Anadolu Bölgesi için arkeolojik miras ağırlıklı kültürel rotalar üzerine araştırma
Research on archaeological heritage-based cultural routes for the Central Anatolian Region
- Tez No: 924564
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ŞAKİR BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar ile ulaşılan medeniyetlerin izleri, gerekli koruma önlemleri alınmadığı takdirde dünyanın her yerinde doğal bir süreç içerisinde yok olmaktadır. Kültürel aidiyetin önemli donelerinden biri olan arkeolojik alanların sahip oldukları değer hakkında antik çağlardan bu yana fikir beyan edilmektedir. Özellikle 19. yüzyılda Avrupalı gezginler tarafından gerçekleştirilen seyahatler ile antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin değerleri hakkında fikir sahibi olunmaya başlanan Anadolu'daki antik kentler ve yerleşmeler, akademik çalışmaların konusu olmuştur. Bu alanların, sadece araştırmalara konu olarak kalması sürdürülebilir şekilde korunmaları konusunda eksik ve savunmasız olmalarına sebep olmuştur. Arkeolojik miras değerlerinin fiziki olarak yaşamaları, ait oldukları toplumlar tarafından sahiplenilmesini gerektirir. Bu kapsamda gerekli olan koruma önlemleri, sosyal ve kültürel çalışmalar ile desteklenerek en acil şekilde alınmalıdır. Tez kapsamında gerçekleştirilen çalışma, 'Küçük Asya' olarak bilinen Anadolu coğrafyasında var olmuş İsauria halkının bıraktığı arkeolojik miras alanlarının bütüncül xiii şekilde korunmasına yöneliktir. Bölgenin sahip olduğu arkeolojik değerleri; define avcılığı ve kaçak kazılarla büyük hasarlar verilmiş olması, arkeolojik taş eserlerin devşirme malzeme olarak kullanıldığı eski köy yerleşim yerlerinin potansiyeli tez çalışması kapsamında üzerinde çalışılacak alan olarak belirlenmesine sebep olmuştur. İsaurialılara ait yerleşim yerleri, birbirilerine bağlandıkları antik güzergâhın yanı sıra günümüzün alt yapı sistemleri ile inşa edilmiş modern yollar ile de bağlanmaktadırlar. Bütüncül şekilde korunması adına getirilen kültürel rota önerisi için güzergahın üzerinde bulunan değerlere ait akademik çalışmalar incelenmiş ve literatürdeki veriler taranmıştır. Elde edilen veriler sonucunda kültürel rota önerilen alan, tarih sürecinde edindiği kültürel, mimari ve sosyal değer katmanları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The traces of civilizations reached through archaeological researches are disappearing in a natural process all over the world if necessary precaution measures are not taken. Since ancient times, opinions have been expressed about the value of archaeological sites, which are one of the important parts of cultural belonging. The ancient cities and settlements in Anatolia, which began to have an idea about the values of ancient Greek and Roman civilizations, especially with the travels carried out by European travelers in the 19th century, have been the subject of academic studies. The fact that these areas remain only the subject of research has caused them to be deficient and vulnerable in terms of sustainable conservation. The physical survival of archaeological heritage values requires their ownership by the communities to which they belong. In this context, the necessary conservation measures should be taken as a matter of urgency, supported by social and cultural activities. The study carried out within the scope of the thesis is for the holistic preservation of the archaeological heritage sites left by the Isauria people who existed in the Anatolian geography known as 'Asia Minor'. The fact that the archaeological values of the region have been severely damaged by treasure hunting and illegal excavations, and the potential xv of the old village settlements where archaeological stone artifacts were used as spolia material led to the determination of the area to be studied within the scope of the thesis. The settlements of the Isaurians are connected to each other by modern roads built with today's infrastructure systems as well as the ancient routes. For the cultural route proposal brought for holistic protection, academic studies on the values on the route were examined and the data in the literature were scanned. As a result of the data obtained, the area where the cultural route is proposed has been evaluated with the layers of cultural, architectural and social values it has acquired in the historical process.