Otizm spektrum bozukluğu olan bir bireyde fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi üzerine etkisi- vaka çalışması
The effect of physical activity on the quality of life in an individual with autism spectrumdisorder – a case study
  1. Tez No: 924565
  2. Yazar: ÖMER FARUK ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış 7 yaşındaki bir bireyin yaşam kalitesinde fiziksel aktivite programı aracılığıyla meydana gelen değişimleri incelemek amacıyla vaka çalışması olarak tasarlanmıştır. İki yıl süren bu araştırmada, bireyin fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemek amacıyla yapılandırılmış ve kademeli olarak yoğunluğu artırılan bir antrenman programı uygulanmıştır. İlk altı ay boyunca birey, haftada 5 gün ve günde 4 saatlik antrenman programına katılmıştır. İkinci altı ayda süre 5 saate çıkarılmış, son bir yılda ise haftada 7 gün ve günde 6 saat olacak şekilde yoğun bir program uygulanmıştır. Bireyin gelişimi, Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2 Türkçe Versiyonu (GOBDÖ-2 TV) kullanılarak 6 aylık periyotlarla değerlendirilmiştir. Analizlerde, Stereotip Davranışlar ve Sosyal Etkileşim alt ölçekleri, Otistik Bozukluk İndeksi (OBİ) ve Standart Puanlar Toplamı incelenmiştir. Sonuçlar, düzenli fiziksel aktivitenin OSB'li bireylerin sadece motor becerilerini değil, sosyal etkileşimlerini ve davranışsal uyumlarını da geliştirdiğini göstermiştir. Antrenman sürecinde bireyin stereotipik davranışlarında azalma, sosyal iletişiminde artış ve genel yaşam kalitesinde iyileşme gözlemlenmiştir. Bulgular, literatürdeki diğer araştırmalarla büyük ölçüde örtüşmekte olup, fiziksel aktivitenin OSB'li bireyler üzerindeki olumlu etkilerini somut bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a case study to examine the changes in the quality of life of a 7-year-old child diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) through a physical activity program. In this two-year study, a structured and progressively intensified training program was implemented to support the physical and mental development of the individual. During the first six months, the child participated in a training program for 5 days a week, 4 hours a day. In the second six months, the duration was increased to 5 hours, and in the final year, an intensive program was applied with 7 days a week and 6 hours per day. The child's development was assessed every six months using the Gilliam Autism Rating Scale-2 Turkish Version (GARS-2 TV). Analyses included the Stereotyped Behaviors and Social Interaction subscales, the Autistic Disorder Index (ADI), and the Total Standard Scores. The results showed that regular physical activity not only improved the motor skills of ASD individuals but also enhanced their social interactions and behavioral adaptation. During the training process, a decrease in stereotypical behaviors, an increase in social communication, and an overall improvement in quality of life were observed. The findings largely align with other studies in the literature, demonstrating the concrete positive effects of physical activity on ASD individuals.