Örgütsel davranış alanının turizm sektörü bağlamında sistematik analizi ve fenomenolojik bir çalışma
Systematic analysis of organizational behavior in the context of tourism sector and a phenomenological study
- Tez No: 924569
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE RÜYA EHTİYAR, PROF. DR. AHMET AKIN AKSU, PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Örgütsel davranış disiplini, organizasyonların küresel rekabet ortamında insan kaynaklarını etkin kullanarak verimlilik, motivasyon ve uyumu artırmalarını sağlarken, turizm sektörünün insan odaklı yapısı müşteri memnuniyetini çalışan davranışlarına bağlayarak bu disiplinin güçlü bir örgüt kültürü ve sürdürülebilir rekabet avantajı oluşturmadaki kritik rolünü vurgulamaktadır. Bu araştırma, turizm sektörü bağlamında örgütsel davranış alanındaki konuları sistematik bir şekilde inceleyerek hangi konuların daha fazla çalışıldığını ve bu çalışmaların hangi alanlarda yoğunlaştığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, tez kapsamında turizm sektörü üzerine örgütsel davranış alanının ulusal ve uluslararası bilimsel veri tabanlarına dayalı sistematik analizi yapılmış ve turizm alanında görev yapan akademisyenlerle fenomenolojik araştırma yöntemi kullanılarak nitel veriler elde edilmiştir. Bu yöntemler, örgütsel davranışın sektörel bağlamdaki kapsamını, stratejik önemini ve uygulama alanlarını derinlemesine analiz etmek amacıyla bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, ulusal düzeyde liderlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti; uluslararası düzeyde ise liderlik, motivasyon, kişilik, iş tatmini ve stres en sık çalışılan konular olarak öne çıkmıştır. Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde iş tatmini, diğer örgütsel davranış konularıyla en sık ele alınan başlık olarak belirlenmiştir. Negatif temalı çalışmaların azalması, sektördeki güvensizlik algısı ve olumsuz konulara yönelik temkinli yaklaşımlarla ilişkilendirilmiştir. Fenomenolojik araştırma sonuçları, örgütsel davranış konularının ilgi görmeye devam edeceğini, ancak yapay zekâ ve bilgi teknolojilerinin gelecekte öne çıkacağını, bu entegrasyonun yenilikçi yaklaşımlar ve sürdürülebilir başarı için kritik olduğunu göstermektedir. Alan yazın taraması ve fenomenolojik araştırma bulguları, örgütsel davranışın hem akademik hem de sektörel düzeyde derinlemesine incelenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların, turizm sektöründe örgütsel davranış alanına yönelik temel bir referans çerçevesi oluşturacağı ve gelecekte bu alanda araştırma yapacak akademisyenlere kapsamlı bir yol haritası sunacağı değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, örgütsel davranışın stratejik önemi ve geniş araştırma potansiyeli, bu alandaki akademik çalışmaların çeşitlenmesine ve derinleşmesine katkı sağlayarak farklı araştırma sorularının ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The discipline of organizational behavior helps organizations increase efficiency, motivation, and alignment by effectively utilizing human resources in the global competitive environment, while the human-centric nature of the tourism sector links customer satisfaction to employee behaviors, emphasizing the critical role of this discipline in creating a strong organizational culture and sustainable competitive advantage. This research aims to systematically examine organizational behavior topics within the context of the tourism sector, identifying which areas have been studied more extensively and where the focus of these studies lies. Accordingly, a systematic analysis of organizational behavior in the tourism sector has been conducted based on national and international scientific databases, and qualitative data were gathered using a phenomenological research method with academics working in the tourism field. These methods were evaluated with a holistic approach to deeply analyze the scope, strategic importance, and application areas of organizational behavior in the sectoral context. According to the research findings, at the national level, leadership, job satisfaction, and intention to leave the job are the most frequently studied topics, while at the international level, leadership, motivation, personality, job satisfaction, and stress are the predominant topics. Job satisfaction has been identified as the most frequently addressed topic at both national and international levels. The reduction of negative-themed studies is associated with the perception of insecurity in the sector and a cautious approach toward negative issues. Phenomenological research results indicate that organizational behavior topics will continue to attract interest, but artificial intelligence and information technologies will emerge as prominent areas in the future, with this integration being crucial for innovative approaches and sustainable success. The findings of the literature review and phenomenological research highlight the need for an in-depth examination of organizational behavior both academically and within the sector. The findings are expected to create a foundational reference framework for the field of organizational behavior in the tourism sector, providing a comprehensive roadmap for future researchers in this area. Furthermore, the strategic importance and broad research potential of organizational behavior will contribute to diversifying and deepening academic studies in this field, enabling the development of different research questions and methods.