Genel kredi sözleşmesinde şahsi teminat aracı olarak kefalet
Surety as a personal guarantee tool in general loan agreement
- Tez No: 924568
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Genel kredi sözleşmesi, bankacılık uygulamasında sıklıkla başvurulan önemli bir sözleşme türüdür. Sözleşme kapsamında kredi sağlayan banka, kredinin tahsilini garanti altına almak amacıyla çoğunlukla teminat istemektedir. Şahsi teminat aracı olan kefalet sözleşmesi ile kefil, genel kredi sözleşmesinden kaynaklanan borcun ödenmemesi durumunda şahsen sorumlu olmayı üstlenmektedir. Çalışmamızın amacı, genel kredi sözleşmesini inceleyerek bu sözleşme dahilinde kurulan kefalet sözleşmesinin özellik arz eden hususlarının belirlenmesi, kefilin sözleşmeden doğan sorumluluğunun kapsamının tespit edilmesidir. Çalışmamızda öncelikle genel kredi sözleşmesi ve kefalet sözleşmesi açıklanmış, genel kredi sözleşmesi kapsamında kefilin sorumluluğu, kefalet sözleşmesinin sona erme nedenleri Yargıtay kararları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A general loan agreement is an important type of agreement that is frequently used in banking practice. Within the scope of the general loan agreement, the bank providing the loan often requires collateral to guarantee the collection of the loan. With a bailment agreement, which is personal guarantee instrument, the guarantor undertakes to be personally liable in case of non-payment of the debt arising from the general loan agreement. The purpose of our study is to examine the general loan agreement, to determine the scope of the guarantor's contractual liability. In our study, firstly, the general loan agreement and the bailment agreement are explained, the liability of the guarantor under the general loan agreement and the reasons for the termination of the bailment agreement are analyzed within the framework of the decisions of the Court of Cassation of Türkiye.