Kronik ruhsal bozukluğu olan bireylere yönelik geliştirilen günlük yaşam aktiviteleri mobil uygulamasının işlevselliğe etkisi
The effect of daily living activities mobile application developed for individuals with chronic mental disorder on functionality
  1. Tez No: 924579
  2. Yazar: SENEM ÖNOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Araştırma, kronik ruhsal bozukluğu olan bireylerin günlük aktivitelerini planlama ve uygulamalarını sağlamaya yönelik geliştirilen mobil uygulama programının işlevselliğine, günlük aktivitelerine ve ilaç uyumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma, ön test, son test ve izlem ölçümlü kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Araştırma kronik ruhsal bozukluğu olan ve araştırmanın dahil olma kriterlerine uygun 28'i girişim ve 29'u kontrol grubunda olmak üzere 57 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği (TİDÖ), Lawton Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri (EGYA) Ölçeği ve Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ) ile toplanmıştır. Girişim grubunda yer alan bireylere, bu araştırmada geliştirilen Günlük Yaşam Aktiviteleri Temelli Mobil Uygulama Programı uygulanmıştır. Bulgular: Gruplarda ortalama yaş, girişim grubunda 44,2±9,4 ve kontrol grubunda 45,2±11,3'dür. Gruplar cinsiyet açısından homojen dağılım göstermiştir. Gruplar arası TİDÖ, öz bakım ve kişilerarası ilişkiler alt ölçekleri ön test ortalama puanları arası anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05), son izlem ölçümünde girişim grubunda TİDÖ, öz bakım ve kişilerarası ilişkiler alt ölçekleri ortalama puanın yükseldiği bulunmuştur (p0,05), son izlem ölçümünde ise girişim grubunda EGYA medyan puanın yükseldiği bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Geliştirilen Günlük Yaşam Aktiviteleri Temelli Mobil Uygulama Programının kronik ruhsal bozukluklarda, toplumsal işlevsellik ve günlük yaşam aktivitesi düzeylerini arttırmada etkili olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler; kronik ruhsal bozukluk; mobil uygulama; günlük yaşam aktiviteleri modeli; işlevsellik; psikiyatri hemşireliği.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to evaluate the effect of the mobile application programme developed to enable individuals with chronic mental disorders to plan and implement their daily activities on their functionality, daily activities and medication compliance. Method: The research is an experimental study with control group with pre-test, post-test and follow-up measurement. The study was completed with 57 patients with chronic mental disorders, 28 in the intervention group and 29 in the control group, who met the inclusion criteria. Data were collected using the Introductory Information Form, the Social Functioning Assessment Scale (SFAS), the Lawton Instrumental Activities of Daily Living (IADL) Scale and the Morisky Treatment Compliance Scale (MMAS). The individuals in the intervention group were administered the Activities of Daily Living Based Mobile Application Programme developed in this study. Results: The mean age was 44.2±9.4 years in the intervention group and 45.2±11.3 years in the control group. The groups showed homogeneous distribution in terms of gender. It was found that there was no significant difference between the pre-test mean scores of SFAS, self-care and interpersonal relations sub-dimensions between the groups (p>0.05), but the mean scores of SFAS, self-care and interpersonal relations sub-dimensions increased in the intervention group in the last follow-up measurement (p0.05), and the IADL median value increased in the intervention group in the final follow-up measurement (p0.05). Conclusion: The developed Activities of Daily Living Based Mobile Application Programme was found to be effective in increasing the levels of social functioning and activities of daily living in chronic mental disorders. Keywords; chronic mental disorders; mobile application; activities of daily living model; functionality; psychiatric nursing.