Doku mühendisliği uygulamalarına yönelik bor katkılı hidrojel sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of boron-doped hydrogels for tissue engineering applications
  1. Tez No: 924578
  2. Yazar: MUHAMMED REŞAT ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Doku mühendisliğinde, elektriksel uyarı gerektiren dokular veya iletkenlik ihtiyacı olan dokuya bütünleşmiş bileşenler için hem iletken hem de biyouyumlu malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu alandaki malzemeler sınırlıdır; geliştirilen iletken biyomalzemeler, yeterli elektriksel iletkenlik sağlamakta veya biyouyumluluk gereksinimlerini karşılamakta zorluk çekmektedir. Bu eksiklikler, doku mühendisliğinde yeterli elektriksel uyarı sağlayabilecek ve biyolojik sistemlerle uyumlu yeni malzemelerin geliştirilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Bu bağlamda, bu çalışmada doku mühendisliği uygulamalarına uygun, yüksek iletkenlik ve biyouyumluluk özellikleri sunan yeni bir hidrojel geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hidrojel yapısı olarak karboksimetilselüloz/polivinilalkol/boraks (CMC/PVA/B) kompozit hidrojeller sentezlenmiş ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. İletkenlik sağlamak amacıyla hidrojel yapısına gümüş nanoteller (AgNT) ve amorf bor bileşenleri sentezlenip eklenmiştir. Ayrıca bu süreçte amorf bordan borofen elde edilmiştir, Elde edilen borofen karakterize edilmiş ve yapıya eklenmiştir. Yapılan testler, geliştirilen hidrojelin elektriksel iletkenlik açısından performansını artırdığını göstermiştir. Geliştirilen iletken hidrojelin doku mühendisliği alanında kullanım potansiyeline sahip olduğu ve özellikle yara iyileşmesi gibi elektriksel uyarım gerektiren biyomedikal uygulamalarda kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In tissue engineering, conductive and biocompatible materials are required for tissues that need electrical stimulation or for components integrated into the tissue that require conductivity. However, the range of materials available in this field is limited; the developed conductive biomaterials struggle to provide adequate electrical conductivity or to meet biocompatibility requirements. These limitations have highlighted the need for new materials that can offer sufficient electrical stimulation and compatibility with biological systems in tissue engineering. In this context, this study aims to develop a novel hydrogel with high conductivity and biocompatibility properties, suitable for tissue engineering applications. To achieve this, composite hydrogels made of carboxymethyl cellulose/polyvinyl alcohol/borax (CMC/PVA/B) were synthesized and characterized. To impart conductivity, silver nanowires (AgNWs) and amorphous boron components were synthesized and added to the hydrogel structure. Additionally, borophene was obtained from amorphous boron in this process, characterized, and incorporated into the structure. Tests conducted have shown that the developed hydrogel has enhanced performance in terms of electrical conductivity. The conductive hydrogel developed is thought to have potential for use in tissue engineering and, in particular, for biomedical applications that require electrical stimulation, such as wound regeneration.