Otizmli bireylerin ebeveynlerinde bakım verme yükü ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi: Erzurum ili örneği
Evaluation of care-giving LOAD and quality of life levels on the parents of individuals with autism: Example of Erzurum province
  1. Tez No: 792663
  2. Yazar: ESRA DAHARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Otizm, sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğuyla beraber dil, algısal fonksiyonlar, tekrarlayan davranışlar ve özel ilgilerle kendini gösteren, oldukça geniş spektrumlu bir klinik durumdur. Son yıllarda görülme sıklığındaki artış otizme olan ilgiyi artırmıştır. Otizmin kesin bir tedavisinin olmayışı, uzun bir tedavi ve takip süreci gerektirmesi gibi durumlar otizmli bireylere bakım verenleri olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kesitsel çalışmada, otizmli bireylere bakım verenlerin bakım verme yükleri, yaşam kaliteleri ve bunlarla ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ölçme aracı olarak yapılandırılmış demografik bilgi formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri ortalama, standart sapma, ortanca ve çeyreklikler şeklinde sunulmuştur. Analizlerde korelasyon testleri, Student t testi, ANOVA ve Kruskal Wallis testleri, Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi ve binary lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi SPSS v26 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Erzurum ilinde yaşayan, en yüksek 22 yaşında otizmli bireye sahip ve bunlara bakım veren 295 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların %59.3'ü kadınlardan oluşmaktadır ve genel bakım verme yükü puan ortalaması 53.5±16.6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Autism is a wide-spectrum clinical condition that manifests itself with language, perceptual functions, repetitive behaviors and special interests, along with social interaction and communication disorders. The increase in its incidence in recent years has increased the interest in autism. Conditions such as the lack of a definitive treatment for autism and the need for a long treatment and follow-up process can negatively affect the caregivers of individuals with autism. In this cross-sectional study, it was aimed to determine the caregiver burden, quality of life and related factors of caregivers of individuals with autism. In the study, a structured demographic information form, Zarit Caregiver Burden Scale and SF-36 Quality of Life Scale were used as measurement tools. Study data are presented as mean, standard deviation, median and quartiles. Correlation tests, Student's t test, ANOVA and Kruskal Wallis tests, Mann Whitney U test with Bonferroni correction and binary logistic regression method were used in the analyses. Data analysis was performed with SPSS v26 program. A total of 295 people who live in Erzurum province, have the highest 22-year-old individual with autism and care for them, were included in the study. 59.3% of the participants were women and the mean general caregiving burden score was found to be 53.5±16.6.