Kişilik özellikleri ve ruminasyon düzeylerinin incelenmesi: Kick boks sporcuları üzerine bir araştırma
Examination of personality traits and rumination levels: A research on kick boxing athletes
- Tez No: 924583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE DERYAHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı kick boks sporcularının kişilik özellikleri ve ruminasyon düzeylerini incelemektir. Çalışmanın örneklemini en az Türkiye şampiyonasına katılmış ve aktif lisansa sahip 18 yaş üzeri sporcular oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve 153 kadın (%44,10), 194 erkek (%55,90) olmak üzere 347 sporcu çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak sporcuların cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu, gelir durumu, en uzun süre yaşanılan yerleşim birimi, spor yapma süresi, haftada yapılan antrenman süresi, sporculuk düzeyi, sakatlık geçirme durumu, geçirilen sakatlığın boyutu, müsabakanın motive kaynağı, aile ve antrenörün tutumu, ailede spor yapan kişi olma durumuna dair sorulardan oluşan Kişisel Bilgi Formu, çalışmada değişkenleri ölçmek amacıyla Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara ulaşmak için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Demografik özelliklerinin belirlenmesi için frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır. Bağımsız değişken ve bağımlı değişken arasındaki ilişki olup olmadığını eğer ilişki varsa bu ilişki kuvveti ve yönünün belirlenmesi için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etki düzeyinin incelenmesi için çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Ölçümlerden elde edilen düzeylerin kategorik değişkenlere göre farkının incelenmesi için iki gruplu demografik değişkenler için bağımsız örneklem t-testi ikiden fazla gruplu demografik değişkenler için ise tek yönlü Anova analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the personality characteristics and rumination levels of kickboxing athletes. The sample of the study consists of athletes over the age of 18 who have participated at least in the Turkish championship and have an active license. Simple random sampling method, one of the quantitative research methods, was used in the study and 347 athletes, 153 women (44.10%) and 194 men (55.90%) were included in the study. In addition to the Personal Information Form as data collection tools in the research, the athletes' gender, age, marital status, educational status, income status, residential area where they have lived for the longest time, duration of sports, duration of training per week, level of sportsmanship, injury status, etc. It consists of questions asked to the athletes about the extent of the injury, the source of motivation for the competition, the attitude of the family and the coach, and the status of being the sports person in the family. Five Factor Personality Scale and Sports Competition Rumination Scale were used to measure the variables in the study. SPSS 25.0 program was used to access the findings of the research. 95% confidence level was used for the analysis of the research and the following analyzes were made. Frequency and percentage analysis was performed to determine demographic characteristics. examined, while the kurtosis and skewness values of the measurement tools were examined. Pearson correlation analysis was performed to determine whether there was a relationship between the independent variable and the dependent variable, and if so, the strength and direction of this relationship. Multiple linear regression analyzes were performed to examine the effect level of independent variables on the dependent variable. To examine the difference between the levels obtained from the measurements compared to categorical variables, independent sample t-test was used for demographic variables with two groups, and one-way ANOVA analysis was performed for demographic variables with more than two groups. P>0.005 was accepted as the level of statistical significance.