Çelik yapılarda NRB tipi sismik izolatörlerin kullanımının deprem performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the use NRB type seismic isolators on earthquake performance in steel structures
  1. Tez No: 924582
  2. Yazar: AYŞE DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemiz coğrafi konumundan dolayı çok sayıda aktif fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Bu sebepten ülkemizde belirli aralıklarla depremler olmaktadır. Oluşan bu depremler sonucunda ülkemizde büyük can ve mal kayıpları yaşandığı görülmüştür. Büyük kayıpların yaşanmaması için mevcut yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi ve yeni yapılması planlanan yapıların depreme göre tasarlanması gerekmektedir. Bu çalışmada SAP2000 programı ile 15 katlı bir çelik yapı ilk olarak ankastre mesnetli olacak şekilde modellenmiştir. Daha sonra kauçuk (NRB) tipi izolatör kullanılarak modellenmiştir. Bu çalışmada NRB tipi izolatörün deprem performansına etkileri incelenmiştir. İki modelinde periyodu, göreli kat ötelemesi, taban kesme kuvvetleri, kat kesme kuvvetleri ve kat ivmeleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler sonucunda sismik izolatör uygulamasının yapıyı olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Depreme dayanıklı yapı tasarımında çelik yapılarda sismik izolatörlerin kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is located on many active fault lines due to its geographical location. For this reason, earthquakes occur in our country at certain intervals. As a result of these earthquakes, it has been observed that great loss of life and property has occurred in our country. In order to avoid great losses, existing structures should be made earthquake resistant and newly planned structures should be designed according to earthquakes. In this study, a 15-storey steel structure was first modeled with SAP2000 program as a fixed support. Then, it was modeled with NRB type isolators. In this study, the effects of NRB type isolators on earthquake performance were examined. The period, relative floor drift, base shear forces, floor shear forces and floor accelerations in two models were compared. As a result of the data obtained as a result of this study, seismic isolator application had a positive effect on the structure. It was understood that seismic isolators can be used in steel structures in earthquake-resistant structural design.