Development of hydrogels containing momordica charantia and cynara scolymus extracts for wound healing
Yara iyileşmesi için momordica charantia ve cynara scolymus özütlerini içeren hidrojellerin geliştirilmesi
- Tez No: 924587
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konsantrasyonlarda (%2, %4 ve %6) Momordica charantia özütü (MCE) ve Cynara scolymus özütü (CSLE) içeren Carbopol bazlı hidrojelleri geliştirmek ve değerlendirmektir. Geliştirilen hidrojellerin şişme davranışı, antioksidan kapasitesi, antimikrobiyal etkinliği ve spektroskopik incelemeleri yapılmıştır. FTIR spektroskopisi, bitki ekstraktlarının hidrojel matriksine yapısal bütünlüğünden ödün vermeden entegre olduğunu doğrulamıştır. Şişme testleri, MCE yüklü hidrojellerin su emiliminde konsantrasyona bağlı doğrusal bir artış sergilediğini, CSLE yüklü hidrojellerin ise %4 CSLE konsantrasyonunda zirve yapan doğrusal olmayan bir şişme modeli sergilediğini göstermiştir. Hidrojellerin antimikrobiyal etkinliği farklı pH seviyelerinde (5.8, 7.4 ve 8.0) test edilmiştir. %6 CSLE/MCE yüklü hidrojeller tüm pH değerlerinde Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus üzerinde önemli antimikrobiyal aktivite göstermiştir. %6 CSLE yüklü hidrojellerle karşılaştırıldığında, %6 MCE içeren hidrojeller özellikle 5.8 ve 7.4 pH değerlerinde P. aeruginosa ve S. aureus'a karşı daha güçlü antibakteriyel aktivite göstermiştir. DPPH radikal temizleme deneyleri ile değerlendirilen antioksidan aktivite, asidik pH'da (5.8) %6 CSLE yüklü hidrojellerin daha üstün performansını ortaya koymuştur. Bu bulgular, MCE ve CSLE yüklü hidrojellerin, yara iyileşmesini artırmak için antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri birleştiren çift fonksiyonlu yara örtüsü çözümleri olarak potansiyelinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop and evaluate Carbopol-based hydrogels incorporated with extract of Momordica charantia (MCE) and Cynara scolymus (CSLE) at varying concentrations (2%, 4%, and 6%). The swelling behavior, antioxidant capacity, antimicrobial efficacy and spectroscopic investigations of the developed hydrogels were performed. FTIR spectroscopy confirmed the integration of the plant extracts into the hydrogel matrix without compromising its structural integrity. Swelling tests indicated that MCE-loaded hydrogels exhibited a concentration-dependent linear increase in water absorption, while CSLE-loaded hydrogels displayed a non-linear swelling pattern, peaking at 4% CSLE concentration. The antimicrobial effectiveness of the hydrogels was tested at different pH levels (5.8, 7.4, and 8.0). 6% CSLE/MCE- loaded hydrogels showed significant antimicrobial activity on Pseudomonas aeruginosa and Staphylococcus aureus at all pH values. As compared to 6% CSLE-loaded hydrogels, hydrogels containing 6% MCE showed stronger antibacterial activity against P. aeruginosa and S. aureus, especially at pH values of 5.8 and 7.4. Antioxidant activity, evaluated through DPPH radical scavenging assays, revealed superior performance of 6% CSLE-loaded hydrogels at an acidic pH (5.8). These findings underscore the potential of MCE and CSLE-loaded hydrogels as dual-functional wound care solutions, combining antimicrobial and antioxidant properties to enhance healing outcomes.