Development and Characterization of Locust Bean Gum Hydrogels Containing Copper Oxide Nanoparticles and Hypericum perforatum Extract for Wound Healing Applications
Yara İyileşmesi Uygulamaları İçin Bakır Oksit Nanopartikülleri ve Hypericum perforatum Ekstraktı İçeren Keçiboynuzu Sakızı Hidrojellerinin Geliştirilmesi ve Karakterizasyonu
- Tez No: 1021845
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Yara iyileşmesi, iltihaplanma, doku rejenerasyonu, anjiyogenez ve ekstraselüler matris yeniden şekillendirilmesi gibi karmaşık biyolojik süreçleri içeren bir olaydır. Bu çalışmada, bakır oksit nanopartikülleri (CuO NP) ve Hypericum perforatum ekstresi (Kantaron otu ekstresi, SWO) içeren lokust fasulyesi sakızı (LBG) bazlı hidrojeller, yara iyileştirme uygulamaları için geliştirilmiş ve karakterize edilmiştir. Başlangıçta, %1 ila %5 (ağırlık/ hacmi) arasında LBG hidrojelleri üretildi ve fizikokimyasal, termal, mekanik ve biyolojik analizler yoluyla değerlendirildi. FT-IR, SEM, DSC, TGA, sıkıştırma, şişme ve bozulma çalışmalarına dayanarak, dengeli özellikleri nedeniyle %3 LBG hidrojel optimal formülasyon olarak seçildi. Daha sonra, kompozit hidrojeller elde etmek için 3% LBG hidrojeline CuO NP ve SWO eklendi. Özellikleri fizikokimyasal analizler kullanılarak karakterize edildi, biyolojik performans ise MTS, canlı/ölü boyama, yara testi, anjiyogenez, antimikrobiyal aktivite ve qRT-PCR analizleri ile değerlendirildi. Sonuçlar, CuO NP ve SWO'nun eklenmesinin hidrojelin biyolojik işlevselliğini artırırken uygun fizikokimyasal özellikleri koruduğunu göstermiştir. Kompozit hidrojel, fibroblast proliferasyonunu ve migrasyonunu teşvik etti, endotelyal tüp oluşumunu destekledi, Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel aktivite sergiledi ve yara iyileşmesi ile ilgili gen ekspresyonunu modüle etti. Genel olarak, geliştirilen çok işlevli hidrojel, yara örtüsü ve cilt doku mühendisliği uygulamaları için umut verici bir potansiyel gösterdi.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex biological process involving inflammation, tissue regeneration, angiogenesis, and extracellular matrix remodeling. In this study, locust bean gum (LBG)based hydrogels containing copper oxide nanoparticles (CuO NP) and Hypericum perforatum extract (St. John's wort extract, SWO) were developed and characterized for wound healing applications. Initially, LBG hydrogels at concentrations ranging from 1% to 5% (w/v) were produced and evaluated through physicochemical, thermal, mechanical, and biological analyses. Based on FT-IR, SEM, DSC, TGA, compression, swelling, and degradation studies, the 3% LBG hydrogel was selected as the optimal formulation due to its balanced properties. Subsequently, CuO NP and SWO were incorporated into the 3% LBG hydrogel to obtain composite hydrogels. Their properties were characterized using physicochemical analyses, while biological performance was assessed through MTS, live/dead staining, scratch assay, angiogenesis, antimicrobial activity, and qRT-PCR analyses. The results demonstrated that the incorporation of CuO NP and SWO enhanced the biological functionality of the hydrogel while preserving suitable physicochemical characteristics. The composite hydrogel promoted fibroblast proliferation and migration, supported endothelial tube formation, exhibited antibacterial activity against Escherichia coli and Staphylococcus aureus, and modulated wound healing–related gene expression. Overall, the developed multifunctional hydrogel showed promising potential for wound dressing and skin tissue engineering applications.