Kültürel miras yönetim planlarında sunum ve tanıtıma yönelik alt eylemlerin bütünleşik karar verme modeli: Sivrihisar ilçesi
Integrated decision making model of sub-actions for presentation and promotion in cultural heritage management plans: Sivrihisar district
  1. Tez No: 924586
  2. Yazar: MERVE GÜLŞEN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Yönetim planları kültürel mirasları koruyan, belirli vizyon çerçevesinde strateji ve özel eylem planları içeren planlardır. Yönetim planları belirli politikalar doğrultusunda oluşturulan temalara yönelik eylemleri içermekte, kültür mirasının farklı beklentileri, ihtiyaçları ve öncelikleri dengeleyecek şekilde korunmasını sağlamaktadır. Bu çalışma yönetim planlarında sunum ve tanıtım temasına yönelik bir alt eylem planı oluşturulmasını önermektedir. Yönetim planı, takım çalışması gerektiren çok katılımlı karmaşık ve dinamik bir süreci ifade eder. Bir dizi karar sürecini barındıran planlar için çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanıldığı bir model oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma örneklemi olarak anıtsal yapıları, sivil mimarisi ve somut olmayan mirasları ile farklı miras gruplarının bir arada bulunduğu Sivrihisar ilçesi seçilmiştir. Çalışmada Sivrihisar sunum ve tanıtım alt eylem planı çerçevesi oluşturulmuştur. Oluşturulan proje şablonu doğrultusunda 10 proje, bütünleşik bir şekilde Delphi, AHP, TOPSİS ve Simos Prosedürü kullanılarak değerlendirilmiştir. Proje değerlendirme kriterlerinin belirlenmesinde Delphi, kriterleri ağırlıklandırılmasında AHP, projelerin sıralanmasında TOPSİS yöntemi ve projelerin uygulanmasında miras önceliğinin belirlenmesinde Simos Prosedürü kullanılmıştır. Uzman dönütlerine göre sunum ve tanıtım alt eylem planında en yüksek önem sırasına sahip projeler; Mobil uygulama projesi, Miras eğitimi projesi ve Sivrihisar rotaları projesidir. Projelerin uygulanmasında, miras önceliği Sivrihisar Ulu Cami'nin olmuştur. Çalışmanın alan yönetim planları ve alt eylem planlarına faydalı bir model oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Management plans are plans that include strategies and specific action plans within a certain vision framework to protect cultural heritage. Management plans contain actions aimed at themes created in line with specific policies, ensuring the preservation of cultural heritage in a way that balances different expectations, needs, and priorities. This study proposes the creation of a sub-action plan focused on presentation and promotion themes in management plans. Preparing a management plan expresses a complex and dynamic process that requires teamwork and multi-participation. It is aimed to create a model using multi-criteria decision-making methods for plans that encompass a series of decision processes. Sivrihisar district was selected as the study sample. In the study, the framework for the Sivrihisar presentation and promotion sub-action plan has been established. In accordance with the project template created for the plan, 10 projects have been evaluated in an integrated manner using Delphi, AHP, TOPSIS, and the Simos Procedure. The Delphi method was used to determine project evaluation criteria, AHP to weight criteria, TOPSIS to rank projects, and Simos to determine application heritage priority. According to expert feedback, the projects with the highest importance in the presentation and promotion sub-action plan are; the Mobile application project, the Heritage education project, and the Sivrihisar routes project. In the implementation of the projects, the heritage priority has been the Sivrihisar Ulu Mosque. It is believed that the field management plans and sub-action plans of the study will create a useful model.