Throughput analysis and bottleneck management of production line
Üretim hatlarının çıktı analizi ve darboğaz yönetimi
  1. Tez No: 924592
  2. Yazar: HATİCE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RATNA BABU CHINNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Wayne State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bakım faaliyetleri, verimlilikle ilgili kararlar alınırken ayrı bir süreç olarak ele alınmamalıdır. Bu doğrultuda, hem bakım hem de üretim yöneticilerinin fayda sağlayabileceği stratejik bir karar destek sistemi geliştirilmesine karar verilmiştir. Geliştirilen sistem, Anticipative Plant-Level Maintenance Decision Support System (APMDSS) olarak adlandırılmakta olup, yaklaşan vardiya süresince ortaya çıkması öngörülen darboğaz sıralamasına dayalı olarak düzeltici, önleyici ve fırsatçı bakım faaliyetlerine öncelik veren darboğaz odaklı bir karar destek sistemidir. Literatürde darboğaz temelli yaklaşımların çıktı tahmini ve artırımı açısından en etkili yöntemler arasında yer aldığı gösterilmiştir; bu da çalışmamızın temel motivasyon kaynaklarından biridir. Otomotiv üretim tesisleri, yüksek düzeyde birbirine bağımlı makine ve ekipmanlardan oluşan oldukça karmaşık sistemlerdir. Bu karmaşıklık, bakım ve üretimle ilgili karar süreçlerini zorlaştırmaktadır. Ancak darboğaz analizi, tesis genelinde kritik öneme sahip noktalara odaklanma imkânı sağlayarak bu zorlukların üstesinden gelinmesine katkı sunmaktadır. Bu bağlamda, darboğaz temelli yaklaşım hem bakım yönetimine yönelik karar destek sisteminin geliştirilmesinde hem de uzun üretim hatlarının çıktı performansının tahmininde kullanılmaktadır. Çalışma kapsamında hem simülasyon tabanlı hem de analitik modeller geliştirilmiştir. Simülasyon modelleri, otomotiv tesislerinin yapısal karmaşıklığını ve dinamiklerini detaylı bir şekilde temsil etme ve analiz etme imkânı sunmuştur. Diğer yandan, analitik modeller, sistem performansının hızlı ve etkin bir şekilde tahmin edilmesine olanak sağlamakta; bu durum, gerçekçi sistem hedeflerinin belirlenmesi, üretim hattı yeniden yapılandırmalarının finansal etkilerinin değerlendirilmesi gibi karar verme süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu motivasyonla iki farklı analitik model geliştirilmiştir: Bunlardan ilki, iki bozulabilir makineden oluşan bir sistemin çıktı oranını hesaplamaya yönelik kesin bir formüldür ve daha uzun üretim hatlarının modellenmesinde yapı taşı olarak kullanılabilmektedir. İkincisi ise, uzun üretim hatlarının performansını tahmin etmeye yönelik geliştirilmiş yaklaşık bir formüldür.
Özet (Çeviri)
Maintenance operations should not be thought of separately while making productivity related decisions. In that regard, we decided to develop a strategic decision support system from which the maintenance and the production managers could benefit; it is a bottleneck-based decision support system called anticipative plant-level maintenance decision support system (APMDSS), which prioritizes the corrective, preventive, and opportunistic maintenance tasks based on the anticipated bottleneck ranks of the upcoming shift. It is proven that the bottleneck-driven approaches are the best for throughput prediction and improvement, which is another motivation for us. Even though automotive plants are very complex systems with highly interrelated machinery and dealing with the problems is complicated, bottlenecks gave us the opportunity to focus on key areas of the facility. We use bottleneck-based approach both in the development of a decision support system for maintenance management and throughput prediction of long production lines. We developed both simulation-based models and analytical models in our study. Simulation gave us the opportunity to model the complexity of the automotive plants and plant dynamics and make more detailed analysis. On the other hand, analytic models provide fast performance estimates, which are important for setting up realistic system objectives, assessing the financial impact of production line reconfigurations, etc. With this motivation, we developed two analytic models: Former is an exact formula for measuring the throughput of a two-deteriorating machine system, which can be used as a building block for longer production lines. Latter is an approximate formula for measuring the performance of longer production lines