Jandarma Genel Komutanlığı'nın yeni medya araçlarını kullanımı üzerine bir araştırma
A study on new media tools usage of Gendarmerie General Commands
- Tez No: 924593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Jandarma Genel Komutanlığı, kanunlarla kendisine tevdi edilmiş görevleri yerine getirerek halkın can ve malını korumakla birlikte, sağlamış olduğu emniyet ve asayiş hizmetlerinin yanında halkla ilişkiler faaliyetlerini de yürütmektedir. Bu araştırmada Jandarma Genel Komutanlığı'nın sosyal medyadaki halkla ilişkiler performansı incelenecektir. 2017 yılında sosyal medyada ilk paylaşımlarını yapan Jandarma Genel Komutanlığı, en yüksek etkileşim oranlarına sahip olan kamu güvenliği kurumu olarak öne çıkması nedeniyle YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter (X) platformlarındaki bir yıllık (01 Ocak 2022 – 31 Aralık 2022) etkileşim performansı,“Yönetim Verileri”,“Hayran/Takipçi İlişkileri”,“Büyüme Hareketleri”,“İleti/Paylaşım Kategorileri”,“İleti/Paylaşım Etkileşimleri”,“Etkileşim Performansı”ve“Öncü Kurum Performanslarıyla Kıyaslama”olarak belirlenen veri sınıflandırma yönetimi çerçevesinde kategorisel içerik analiz yöntemiyle çözümlenecektir. Kamu güvenliğinin hangi sosyal medya yönetimi performansıyla daha güçlü tesis edildiğini ve olumsal etkileşimin hangi tematik alanlarda öne çıktığını anlayarak kamu kuruluşları için bir öneri bağlamı sunmayı amaçlayan bu araştırma, veri tedariki için Boomsocial platformu ile iş birliği kurulmuştur. Belirlenen çözümleme kategorileri ve alt kategorilerini içeren kodlama cetveli ile toplanan/kodlanan veriler, Boomsocial'in veri analiz algoritmaları ve yazılımları kullanılarak çeşitli grafiklere dönüştürülmüştür. Böylece günlük, haftalık ve aylık değişimler, yıl genel görünümündeki değişimleri, alt ve üst noktaları ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, teknik göstergelerin yerine sosyal hikayelerin ve halkla bütünleşme etkinliklerinin daha yüksek etkileşim performansına dönüştüğüne işaret etmektedir. Araştırma, kamu güvenliği kurumlarına bir yönelim ve stratejik performans ölçümü sunması bakımından etkili bir yönetim fonksiyonu olması ve halkla ilişkilerde sosyal medyanın kullanımının kamu güvenliği kurumlarına kriz anlarında hızlı ve etkili bilgi paylaşmanın da hayati bir rol üstlenmesi nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Gendarmerie General Command, in addition to fulfilling its legally assigned duties to protect the lives and property of citizens and ensuring public safety and security, also conducts public relations activities. This study analyzes the public relations performance of the Gendarmerie General Command initiated its social media activities in 2017. It has since emerged as the public security institution with the highest interaction rates. Therefore, the interaction performance of its social media presence on platforms such as YouTube, Facebook, Instagram, and Twitter (X) over a one-year period (January 1, 2022 – December 31, 2022) will be analyzed through categorical content analysis. This analysis will be conducted within a data classification framework that includes the following categories.:“Management Data,”“Fan/Follower Relations,”“Growth Trends,”“Message/Content Categories,”“Message/Content Interactions,”“Interaction Performance,”and“Comparison with Leading Institutions' Performance.”This research aims to determine the social media management performance that most effectively establishes public security, identify the thematic areas with the highest levels of positive interaction, and provide a recommendation framework for public institutions, with data collection facilitated through collaboration with the Boomsocial platform. Data collected and coded using a coding schedule that includes the determined analysis categories and subcategories are transformed into various visual representations using Boomsocial's data analysis algorithms and software. Consequently, daily, weekly, and monthly changes, along with overall yearly trends, peaks, and troughs, are evaluated. The research findings indicate that social narratives and activities integrating the public yield significantly higher interaction performance than purely technical indicators. This study is significant in that it provides strategic direction and performance measurement for public security institutions. Moreover, it highlights the vital role of social media in public relations, particularly in enabling public security institutions to disseminate rapid and effective information during times of crisis.