Afgan göçmenlerin tarımsal geçmişi, Türkiye'ye uyumu ve tarım sektöründe istihdam olanakları
Agricultural background of afghan migrants, their adaptation in Turkey, and employment possibilities in the agricultural sector
  1. Tez No: 924591
  2. Yazar: ROOHULLAH ALAMYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyada en büyük göçmen nüfusa sahip ülkelere bakıldığında iç çatışma, savaş ve zayıf ekonomi gibi faktörlerin göç hareketliliğine neden oldukları görülmektedir. Afganistan, yıllardır devam eden çatışmalar nedeniyle dünyada en fazla göçmen veren bir ülke konumunu korumaktadır. Dünyada toplam nüfusun %5'ini göçmenler oluşturmaktadır. Tarım sektörü çeşitli ülkelerde, özellikle üretim sezonlarında göçmenlerin istihdam edildiği ana sektör konumundadır. Bu çalışmanın amacı çeşitli dönemlerde Türkiye'ye göç eden ve İstanbul, Konya, Uşak ve Sakarya'da yaşayan Afganistanlı göçmenlerin tarımla ilgili deneyimleri ve Türkiye'de tarımda istihdam imkanlarını saptamaktır. Çalışmanın verileri %95'i erkek ve %5'i kadın olmak üzere toplam 384 kişiyle yüz yüze yapılan anketlerden elde edilmiştir. Üç bölümden oluşan anketin birinci bölümü katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, ikinci bölümü Afganistan'daki tarımsal deneyimleri, üçüncü bölüm ise Türkiye'de tarım sektöründe istihdam olanakları ile ilgili sorulardan oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Türkiye'ye gelen Afgan göçmenlerin büyük bir kısmı 30 yaşın altında ve bekardır. Eğitim düzeyi bakımından çoğunluk lise ve üniversite mezunudur. Göçmenlerin çoğunun tarım sektöründe deneyimleri vardır. Ayrıca Türkiye'de ikamet eden Afgan göçmenlerin tarım sektöründe hayvancılık ve tavuk çiftliklerinde sürekli olarak çalıştıkları; tarla işleri, sulama ve meyve toplama gibi işlerde ise mevsimlik olarak çalıştıkları tespit edilmiştir. Yapılan binary lojistik regresyon modeline göre Türkiye'deki Afgan göçmenlerin ülkelerine geri dönme istekliliklerini etkileyen faktörler; yaş, lise ve üzeri eğitim almış olmak, çalışıyor olmak, Türkiye'ye göç etmeden önce Afganistan'da bir işi olmak, Birleşmiş Milletler teşkilatından mülteci maaşı almak, göç etmeden önce terör korkusu yaşamak, göç etmeden önce ekonomik zorluklar yaşamak, Afganistan'dayken eline geçen aylık gelir, Türkiye'de tarımsal bir işte çalışmak ve Türkiye'deki aylık geliri olarak bulunmuştur. Araştırmada geliştirilen önerilere göre; yıllardır devam eden Afgan göç krizinin önüne geçebilmek için öncelikle ülkede siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması gerekmektedir. Ekonomi açısından ülke ekonomisinin ağırlıklı olarak tarıma dayalı olması nedeniyle tarım politikaları ve programları geliştirilmeli ve çiftçiler desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
When looking at countries with the largest migrant populations in the world, it is evident that factors such as internal conflicts, wars, and weak economies lead to migration movements. Afghanistan has maintained its position as the country with the highest number of emigrants due to ongoing conflicts for years. Migrants constitute 5% of the total global population. The agriculture sector is the primary industry where migrants are employed, especially during production seasons in various countries. The aim of this study is to determine the experiences of Afghan migrants who have migrated to Turkey at different periods and are currently living in Istanbul, Konya, Usak, and Sakarya regarding agriculture, as well as to identify employment opportunities in the agricultural sector in Turkey. The data for this study were collected through face-to-face surveys with a total of 384 participants, of which 95% were male and 5% were female. The survey consisted of three sections: the first section focused on participants' socio-demographic characteristics, the second section covered their agricultural experiences in Afghanistan, and the third section comprised questions related to employment opportunities in the agricultural sector in Turkey. According to the findings of the research, a significant proportion of Afghan immigrants who came to Turkey are under 30 years old and unmarried. The majority of them have completed high school or university education. Many of the migrants have prior experience in the agricultural sector. Moreover, Afghan immigrants residing in Turkey are found to work regularly in livestock and poultry farms, and seasonally in activities such as field work, irrigation, and fruit picking. The binary logistic regression model conducted indicates that factors influencing the willingness of Afghan migrants in Turkey to return to their home country include age, having received education at a high school level or above, being employed, having had a job in Afghanistan before migration, receiving refugee benefits from the United Nations organization, experiencing fear of terrorism before migration, facing economic difficulties before migration, monthly income in Afghanistan, working in an agricultural job in Turkey, and monthly income in Turkey. Based on the recommendations derived from the research, in order to address the ongoing Afghan migration crisis, it is crucial to first establish political and economic stability in the country. Considering that the country's economy heavily relies on agriculture, it is essential to develop agricultural policies and programs and provide support to farmers.