Evsizler için mekânsal çözüm arayışlarının örnekler üzerinden incelenmesi
Investigation of spatial solutions for the homeless through examples
- Tez No: 924599
- Danışmanlar: DOÇ. DİDEM TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Evsizlik, günümüz dünyasında birçok ülkenin ortak sorunu olup, sanayi devrimi, hızlı kentleşme, ekonomik dalgalanmalar ve demografik değişimler gibi faktörlerle daha da belirginleşmiştir. Bu küresel gelişmeler, gelir eşitsizliği ve konut eksikliği gibi sosyal sorunları derinleştirmektedir. Evsizlik, farklı disiplinlerin ele aldığı bir olgu olup, tanımı, nedenleri ve çözüm yaklaşımları farklılık göstermektedir. Buna karşı devletler ve sivil toplum kuruluşları, geçici ve kalıcı çözümler geliştirmektedir. Birleşmiş Milletler'e göre dünyada yaklaşık 100 milyon evsiz ve 1,6 milyar yetersiz barınma koşullarında yaşayan insan bulunmaktadır. Evsiz bireyler genellikle sokaklar, terminaller ve dini yapılar gibi kamusal alanlarda barınma arayışına girmekte; bu durum, gıda temini, temizlik, güvenlik, mahremiyet, aidiyet ve sosyal dışlanma gibi pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, evsizlik olgusunu ve evsiz bireylerin karşılaştığı mekânsal sorunları ele alarak, konuyu mimari bir bakış açısıyla incelemektedir. Mekân tasarımında, bireylerin günlük rutinleri, eylemleri ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, evsiz bireylerin karşılaştığı sosyal zorluklar, günlük yaşam pratikleri ve sokakta geçirdikleri süre boyunca mahrum kaldıkları temel gereksinimler analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, barınma mekânlarına ilişkin tasarım gereklilikleri literatür taramalarıyla belirlenmiş ve bu doğrultuda çeşitli tasarım kararları geliştirilmiştir. Bu tasarım kriterleri temelinde, dünyanın farklı bölgelerinde evsiz bireyler için inşa edilmiş barınma mekânları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, tasarımların çeşitliliği ve farklı disiplinler tarafından eleştiriye açık olması nedeniyle, ilerleyen süreçte evsiz bireyler için ekolojik değerlerle dengelenmiş sürdürülebilir tasarımların tercih edilmesi ve modüler modellerin esneklik-düşük maliyet avantajlarının bir bütün olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, evsizlik bağlamında mekânsal tasarımın önemini vurgulamakta olup, gelecekteki araştırmalara katkı sunması amaçlanarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Homelessness is a widespread issue that has become more pronounced due to the Industrial Revolution, rapid urbanization, economic fluctuations, and demographic changes, deepening social problems like income inequality and housing shortages. Homelessness is a multidimensional issue with varying definitions, causes, and solutions. Governments and NGOs address it through temporary and permanent measures. According to the United Nations, around 100 million people are homeless, while 1.6 billion lack adequate housing. Homeless individuals often seek refuge in public spaces, facing challenges such as food insecurity, hygiene issues, safety concerns, lack of privacy, social exclusion, and stigmatization. This study explores homelessness and its spatial challenges from an architectural perspective, emphasizing the importance of identifying daily routines, actions, and needs. In this context, the social difficulties and essential deprivations faced by homeless individuals have been analyzed. Within the scope of this study, the design requirements for shelter spaces were determined through literature reviews, and various design decisions were developed accordingly. Based on these criteria, shelters designed for homeless individuals in different regions worldwide were evaluated. As a result, due to the diversity of designs and their openness to critique from multiple disciplines, it has been concluded that in the future, the consistency of sustainable designs balanced with ecological values, along with the flexibility and cost-effectiveness of modular models, can be considered as a whole for homeless individuals. This study highlights the significance of spatial design in addressing homelessness and aims to contribute to future research.