Ankara ili için alternatif bir 'Barınma evi' önerisi
The alternative 'Shelter' proposal for Ankara
  1. Tez No: 469229
  2. Yazar: ESRA ORHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tez çalışması kapsamında, günümüzde özellikle sosyoloji bilim dalında kendine yer bulmuş olan evsizler, iç mimarlık alanı ile ilişkilendirilerek incelenmiştir. Çalışmada evsizlik teriminin anlamı ve bu terimin farklı ülkelerde, kültürlerde hangi anlamlara büründüğü irdelenmiştir. Bu doğrultuda evsizlik ve yoksulluk kavramları dikkati çekmiş ve aralarında ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Evsiz ve yoksul bireylerin yoksun olduğu 'şey'ler saptanarak, tespit edilen veriler doğrultusunda bireyin ideal yaşantısını gerçekleştirmek için nelere ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, barınacak“yer”den yoksun bireyler için Ankara özelinde barınma sorununu gidermek adına yapılan girişimler incelenecektir. Bu çalışmada, günümüzde önemli bir sosyal sorun olarak karşımıza çıkan ve giderek artmakta olan evsizler için kalıcı bir mekânsal çözüm önerisi sunulması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra; Ankara ilinde hayatını sürdürmeye çalışan evsizler için Ankara Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi'ne alternatif oluşturabilecek düşük maliyetli yeni bir Barınma Evi projesi sunulması planlanmaktadır. Alternatif bir barınma evi önerisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı hizmet veren Barınma Evi üzerinden incelenerek geliştirilecektir. Ulus semtinde yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi incelenecek, burada kalan evsiz bireyler ve yetkililer ile, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan sorular çerçevesinde yüz yüze görüşme yapılacaktır. Bunun yanı sıra Barınma Evi'nin iç ve dış mekanları gözlemlenecek ve fotoğraf ile belgelenecektir. Söz konusu Ankara Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi; Ankara'da evsizlere hizmet veren tek kamu kurumu olması sebebiyle seçilmiştir. Gerçekleştirilen incelemeler doğrultusunda saptanan eksiklikler, kullanıcının beklentileri göz önüne alınarak, Ankara ili özelinde alternatif bir barınma evi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Alternatif olarak sunulan modül her ne kadar Ankara ili için kurgulansan da farklı coğrafya ve kullanıcılara göre uyarlanabilmesine dikkat edilmiştir. Sonuç olarak, evsizlik sorunu daha önceden pek fazla ele alınmayan bir açıdan incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında, evsizler için kalıcı çözüm önerisi sunabilecek esnek yapı modülü tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen tasarımda geleneksel mekan algısı kırılmaya çalışılmış, mekanlar bölücüler ile ayrılmadan birbirine akan mekanlar kurgulanmıştır. Fakat tasarlanan modül, sadece form odaklı düşünülmemiştir. Tasarım gerçekleştirilirken, kullanıcıdan bağımsız düşünülmemiştir. Böylelikle, evsizlere yönelik bir nesne tasarlamaktan öte, kullanıcı ve mekan ilişkisi irdelenerek; kullanıcı ve ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlendirilebilen esnek bir mekan tasarımı önerisi gerçekleştirilmiştir. Anahtar Sözcükler Barınma Evi, Modülerlik, Esneklik, Tasarım, Evsizlik, İç Mimarlık
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the homeless, who have found themselves a place especially in sociology today, has been analyzed by associating with the field of interior architecture. In the study, meaning of the term homelessness and its various meanings in different countries and cultures have been investigated. In this direction, the concepts of homelessness and poverty have attracted attention and the relationship between them have been tried to be determined. It has been determined what the person needs to realize the ideal experience of the individual in the direction of the determined data, by identifying the 'things' of which the homeless and the poor are deprived. The research will examine the initiatives undertaken in order to resolve the problem of housing in Ankara for individuals deprived of shelter. This study aims to present a permanent spatial solution proposal for the homeless, who are presently faced as an important social problem and gradually increasing. Within the scope of the study, it is planned to present a new low-cost housing project as an alternative to Ankara Metropolitan Municipality Shelter for the homeless who are trying to maintain their lives in Ankara. An alternative shelter proposal will be developed by examining through the House of Commons serving under Ankara Metropolitan Municipality. Ankara Metropolitan Municipality Shelter, located in the Ulus district, will be examined and face-to-face interviews will be held within the framework of the questions prepared by the researcher with the resident homeless individuals and authorities. In addition, the interior and exterior environment of the Shelter will be observed and documented with photograph. Ankara Metropolitan Municipality Shelter was chosen because it is the only public institution in Ankara that serves the homeless. Considering thedeficiencies determined in the direction of the examinations carried out and expectations of the user, user's expectations, an alternative housing design for Ankara province has been prepared. Though the module presented as an alternative has been fictionalized for Ankara, it can be adapted to different geographies and users . As a result, the problem of homelessness has been examined from a point of view which has not been addressed much before. Within the scope of the thesis study, a flexible building module which may propose a permanent solution for the homeless is designed. The traditional space perception has been tried to be broken in the design, and the interfluent spaces have been fictionalized without separating the spaces with the separators. However, the designed module is not just thought as form-focused. When the design is performed, it is not considered as independent from the user. Thus, going beyond to designing an object for the homeless, a flexible space design that can be diversified in line with the user and users' needs has been proposed by investigating the relation between the user and space. Key Words Shelter, Modularity, Flexibility, Design, Homelessness, Interior Architecture