Mikroişlemci tabanlı pH kontrol sistemi
- Tez No: 9246
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP BÜYÜKKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
tJZET Bu çalışmada kimya sanayinde ve atık su İyileştirmesinde bUyUk önem taşıyan pH prosesi ele alınarak» mikroişlemci tabanlı bir kontrolör dizayn edilmiştir.. Birinci bölümde, mikroişlemci tabanlı kontrolör tanıtılmıştır. ikinci bölümde, sistemin matematiksel modeli çıkarılarak parametreleri saptanmıştır. Üçüncü bölümde, verilere en küçük kareler yöntemiyle eğri uydurularak kontrol tablosu elde edilmiştir. Çözümde Edip BÜYÜKKOCA tarafından geliştirilen yeni bir transformasyon kullanılarak karşılaştırlmıştır. Dördüncü bölümde gerçekleştirilen donanım tanıtılmıştır. - I -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, pH process which is of great importance in chemical industry and in waste water treatment, has been investigated. Then mioroprocessor-based controller has been designed. In the first part, microprocessor-based controller has been introduced. In the second part, mathematical model of the system has been constructed. System paramaters have been obtained by using this model. In the third part, controller coefficients have been- obtained by using lineer least squares. A new powerful 1 aproach is discussed for (LLS) problem by using a new transformation which is developed by Edip BUYUKKOCA. In the fourth part, hardware has been demonstrated. ;- II -