Mikro işlemci denetimli adım motoru
  1. Tez No: 9245
  2. Yazar: LÜTFÜ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Adım motorları günümüzde yaygınlaşmaktadır. Bu motorların mikro bilgisayarla kullanımı ise bilgisayar kontrollü takım tezgahları ve robot teknolojisinin gelişimine yol açmıştır. Bu tezin amacı mikro işlemci denetimli adım motoru devresi oluşturmaktır. Adım motorlarının çalışma prensibi, tipleri ve özellikleri incelenerek, ayrıntılı bir şekilde incelendi. Adım motorlarının yetenekleri onları sürmek için kullanılan devreler ile oldukça ilgilidir. Çeşitli sürücü devreler incelendi, yeni bir yaklaşımla programlanabilir güç kaynaklı sürücü geliştirildi ve sonuçlar sunuldu. Monitor ve motor sürme programları kullanana motor kendi programı ile sürme olanağı sağladığı gibi, kullanıcı dilerse gerekli koşulları (biz, ivme, adım tipi, adım sayısı, dönme yönü) taş takımından girerek motoru denetleyebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to design and realize a microcomputer, based practical circuits which is used to control a stepping motor in all conditions, such that its capabilities can be studied undar software control bv the circuits user. The operation principle and types of the stepping motors have been studied and given in the first chapter. The performance of the stepping motor is determined to a large extent, by the type of the drive circuit so various drive systems have been studied and compared with each other. As a new approach“ multi level drive with programmable power supply ”has been developed andtested. Monitor and step motor drive program provide the user to run the stepping motor with ils program which is developed. With the use of monitor facilities or with motor drive program by entering all motor related conditions from the keyboard.