Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda skorlama sistemlerinin taburculuk kararındaki etkinliği
The effectiveness of scoring systems in discharge decisions for patients presenting with chest pain to the emergency department.
- Tez No: 924630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda skorlama sistemlerinin taburculuk kararındaki etkinliği Amaç: Yaptığımız çalışmada acil servise göğüs ağrısı şikayetiyle gelen ve ST yükselmesi olmayan AKS olan hastalarda kullanılan HEART, GRACE, TIMI ve VANCOUVER skorlama sistemlerinin kullanılarak tek troponin ile değerlendirilerek hastaların tanı ve taburcu olmalarına katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmak, taburcu edilen hastaların yukarıda belirtilen skorlama sistemlerinin hastalarda 30 gün içinde oluşabilecek akut miyokard enfarküsünü ön görüp görmediğini tespit etmektir. Materyal ve Metot; Çalışmaya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 23.06.2023 tarih ve 2023.126.06.12 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışmamız prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; Yaptığımız prospektif çalışmaya toplam 1000 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguların yaş ortalaması 51,12 ± 15,3 idi. Olguların %56,9 (570) erkek, %43 (430)'ü kadındı. Olguların vital değerleri irdelendiğinde ortalama arter basıncı 101,39 ±16,32mmHg, ortalama nabız 85,27±16,41 atım/dakika, satürasyon %97,61±2,47 ve ortalama ateş 36,3±0,18℃. Olguların cinsiyet açısından vital değerlerinde ateş haricinde anlamlı bir farklılığa rastlanmadı. Olguların temel laboratuvar verileri incelendi. Ortalama üre değeri 32,46 ± 16,83, ortalama kreatin değeri 0,9±0,83, ortalama AST 23,5 ± 18,2, ALT 22,4 ± 22,1 WBC 9,06 ± 36,27 CRP 11,1 ± 27,95 tespit edildi. Olguların sıfırıncı ve birinci saat arasındaki troponin değerleri irdelendi ve delta troponin değeri hesaplandı. Buna göre koroner yoğun bakıma yatırılan olguların delta troponin değeri 50,44 ± 255,05 iken taburcu olan olguların delta troponin değeri 0,56 ± 1,68 tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of scoring systems in the discharge of patients presenting to the emergency department with chest pain. Objective: In our study, we aimed to investigate whether the HEART, GRACE, TIMI and VANCOUVER scoring systems used in patients with chest pain and non-ST elevation ACS who came to the emergency department and were evaluated together with a single troponin and whether they contribute to the diagnosis and discharge of the patients. The aim of this study is to determine whether the above-mentioned scoring systems of discharged patients predict acute myocardial infarction that may occur in the patients within 30 days. Material and Method; The study was initiated after receiving approval from the ethics committee of Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine dated 23.06.2023 and numbered 2023.126.06.12. Our study is a prospective descriptive study. Findings; A total of 1000 patients were included in our prospective study. The mean age of the individuals included in the study was 51.12 ± 15.3 years. 56.9% (570) of the subjects were male, 43% (430) were female. When the vital values of the persons were examined, the mean arterial pressure was 101.39 ±16.32mmHg, the mean pulse was 85.27±16.41 beats/minute, saturation was 97.61±2.47% and the mean temperature was 36.3±0.18℃. There was no significant difference in vital values of the individuals in terms of gender, except fever. The basic laboratory data of the individuals were examined. The mean urea value was 32.46 ± 16.83, the mean creatine value was 0.9±0.83, the mean AST was 23.5 ± 18.2, ALT was 22.4 ± 22.1, WBC was 9.06 ± 36.27, and CRP was 11.1 ± 27.95. The troponin values of the individuals between the zero and first hours were examined and the delta troponin value was calculated. Accordingly, the delta troponin value of the individuals admitted to the coronary intensive care unit was 50.44 ± 255.05, while the delta troponin value of the individuals discharged was 0.56 ± 1.68.