Peyzaj mimarlığında biyomimikrik tasarım modeli: Çanakkale kenti örneği
Biomimicric design model in landscape architecture: Case of Canakkale city
- Tez No: 924629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Kentleşme süreci, iklim değişikliği ve çevresel felaketler, şehirlerin doğal çevreyle uyumlu bir şekilde gelişimini zorlaştırmakta ve sürdürülebilirlik hedeflerini tehdit etmektedir. Ortaya çıkan çevresel sorunlar ve artan tüketim alışkanlıkları, kentsel yeşil alanların azalmasına ve bireylerin doğadan uzaklaşmasına neden olmuştur. Doğadan kopan bireyler ise fiziksel sağlık sorunları ve ekolojik farkındalık eksikliği gibi çeşitli olumsuz etkilerle karşı karşıya kalmaktadır. Kentlerin çevresel felaketlere karşı dirençli hale gelmesi ve doğaya uyum sağlaması için doğa tabanlı yaklaşımlar giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Araştırma, peyzaj mimarlığında biyomimikri yaklaşımını temel alarak Çanakkale kent merkezi ve yakın çevresinin ekolojik sürdürülebilirliğine katkı sunmayı amaçlamakta olup, bu doğrultuda doğa ve peyzaj tabanlı yaklaşımlar çerçevesinde ekosistem temelli biyomimikri tasarım yaklaşımlarını kentlerin iyileştirme süreçlerine entegre etmeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında kentin doğallaşması için“topluluk, peyzaj, ekoloji, rekreasyon ve ekonomi”kullanıcı tercihine dayalı etki değeri sorgulanmıştır. Bu amaçla araştırmada, CLERE (Community, Landscape, Ecology, Recreation, Economy) modeli, biyomimikri temelli olarak Çanakkale kent yapısına entegre edilmiş ve kentin doğal çevreyle uyumlu gelişimine katkı sunulmuştur. Araştırma sürecinde; CLERE modeli doğrultusunda veriler toplanmıştır. Veri toplama aşamasında halkla anketler, yöneticilerle yüz yüze görüşmeler ve uzmanlarla Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi uygulanmış, IBM SPSS 27 ve ArcGIS 10.8 yazılımları kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, tasarım sürecinde hangi kriterlerin öncelikli olduğu ve aralarındaki etkileşimlerin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler sağlamıştır. Böylece, kent peyzajının doğayla bütünleşik bir yapıya kavuşması için gerekli stratejik adımlar belirlenmiş, doğa ile uyumlu ve sürdürülebilir tasarım kararları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The urbanization process, climate change and environmental disasters make it difficult for cities to develop in harmony with the natural environment and threaten sustainability goals. The emerging environmental problems and increasing consumption habits have caused the decrease in urban green areas and individuals to move away from nature. Individuals who are disconnected from nature face various negative effects such as physical health problems and lack of ecological awareness. Nature-based approaches are becoming increasingly important for cities to become resilient to environmental disasters and to adapt to nature. The research aims to contribute to the ecological sustainability of Canakkale city center and its immediate surroundings based on the biomimicry approach in landscape architecture, and in this direction, it aims to integrate ecosystem-based biomimicry design approaches into the improvement processes of cities within the framework of nature and landscape-based approaches. Within the scope of the research, the impact value based on the user preference of“community, landscape, ecology, recreation and economy”for the naturalization of the city was questioned. For this purpose, the CLERE (Community, Landscape, Ecology, Recreation, Economy) model was integrated into the Çanakkale urban structure based on biomimicry and contributed to the city's development in harmony with the natural environment. During the research process; Data were collected in line with the CLERE model. During the data collection phase, public surveys, face-to-face interviews with managers and the Analytical Hierarchy Process (AHP) method from the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods were applied with experts, and analyses were performed using IBM SPSS 27 and ArcGIS 10.8 software. With the obtained data, city sensitivity maps were created and biomimicry-based nature-based design approaches were developed. These analyses provided important information on which criteria were prioritized in the design process and how the interactions between them should be managed. Thus, the necessary strategic steps were determined for the urban landscape to have a structure integrated with nature, and design decisions compatible with nature and sustainable were suggested.