Hekimlerin bilinçli farkındalık ile algılanan stres düzeylerinin serbest zaman değerlendirme alışkanlıkları perspektifinde incelenmesi
Investigation of medical doctors' levels of mindfulness and perceived stress in terms of leisure habits
  1. Tez No: 924632
  2. Yazar: NAZLICAN EKİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN DENİZ YUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, hekimlerin bilinçli farkındalık ve algılanan stres düzeylerinin belirlenmesi, çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırılması ve bilinçli farkındalık ve algılanan stres arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Mevcut çalışmada Manisa ilindeki devlet hastanelerinde çalışan hekimler içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 119 kadın (Ortyaş = 30,04± 4,80) ve 162 erkek (Ortyaş = 32,03± 8,04) olmak üzere 281 (Ortyaş = 31,19± 6,92) gönüllü katılımcı yer almıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Bilinçli Farkındlaık Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistik, değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenmesinde bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve basit doğrusal pearson korelasyon ve regresyon testleri uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenirliklerini tespit etmek için de Cronbach's Alpha iç tutarlık katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak dikkate alınmıştır. Yapılan fark analizleri sonucunda çeşitli demografikler açısından ölçeklerde fark bulunmuştur. Ayrıca, ölçekler arasında ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak bilinçli farkındalık ve algılanan stres kavramları hekimler açısından değerlendirildiğinde önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the mindfulness and perceived stress levels of medical doctors, to compare these level in terms of different variables and to determine the correlation between mindfulness and perceived stress. Correlational survey model of quantitative research methods was used in the research. In the current study, 119 females (Meanage = 30,04± 4,80) and 162 males (Meanage = 32,03± 8,04) and in total 281 voluntary participants (Meanage = 31,19± 6,92) who were chosen using convenient sampling method took place. In the study, demographic information form prepared by the researcher, Mindfulness Scale and Perceived Stress Scale were used to collect data. Kurtosis and Skewness analyses were carried out to determine if the collected data show normal distribution. T-tests, ANOVA, Pearson Correlation, and simple linear regression analyses were conducted for data analysis, with a significance level set at 0.05. The Cronbach Alpha internal consistency coefficients of the scales used in the study were calculated and The internal consistency reliability of the measurement tools used in this study was calculated using Cronbach's Alpha, along with construct reliability and the shared variance explained coefficients. As a result of the difference analyses, significant difference were found in terms of scales. Also, significant correlations were found between scales. In conclusion, the concepts of mindfulness and perceived stress are important when evaluated in the context of physicians.