Hatay yöresinde üretilen defne yağının kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the quality characteristics of laurel oil produced in the Hatay region
- Tez No: 924639
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALPASLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hatay ilinin Yayladağı, Samandağ, Antakya, İskenderun ve Dörtyol ilçelerine bağlı köylerinden geleneksel olarak üretim yapan toplamda 104 adet çiftçinin kaynatma kazanlarından doğrudan örnekleme yolu ile elde edilmiş defne tohum yağlarının iyot sayısı, sabunlaşma sayısı ve esterleştirme uygulandıktan sonra GC-MS cihazında yağ asitleri kompozisyonları belirlenmiştir. Defne yağının en önemli bileşeni olan laurik asit oranının %2,16-45,81 arasında değişim gösterdiği ve ortalama laurik asit oranın ise %14,94 olduğu tespit edilmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar Hatay ilinde geleneksel defne yağı üretiminin bir profilini ortaya koymuş olup, oluşturulacak defne yağı standardizasyonunda kullanılabilecek önemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laurel seed oils were obtained directly from the boiling cauldrons of a total of 104 farmers who traditionally produce in the villages of the Yayladağı, Samandağ, Antakya, İskenderun, and Dörtyol districts of Hatay province. The iodine number, saponification number, and fatty acid compositions of these oils were determined using a GC-MS device after esterification. It was found that the lauric acid ratio, the most important component of laurel oil, varied between 2.16% and 45.81%, with an average lauric acid ratio of 14.94%. The results we obtained have revealed a profile of traditional laurel oil production in Hatay province, and significant data that can be used in the standardization of laurel oil have been obtained.