Genital siğili olan geç ergenlik dönemindeki erkek hastaların seksüel disfonksiyon ve depresyon seviyelerinin araştırılması
Investigation of sexual dysfunction and depression levels in male patients with genital warts in late adolescence
  1. Tez No: 924652
  2. Yazar: EGEMEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Human papilloma virüsü, cinsel yolla bulaşan en sık görülen enfeksiyonlardan biridir ve ülkemizde de genital siğil görülme sıklığı giderek artmaktadır. HPV üzerine yapılan çoğu çalışma, onkojenik bir virüs olması sebebiyle bu alana yönelmektedir. Ancak özellikle geç ergenlik dönemindeki psikolojik etkiler, psikososyal damgalanma, psikoseksüel disfonksiyon ve düşük yaşam kalitesi gibi yüksek morbidite ile ilişkisi de göz ardı edilmemelidir. Bu doğrultuda, çalışmamızda, genital siğili olan geç adölesan dönemindeki hastalarda erektil disfonksiyon ve prematür ejakülasyon ölçekleriyle cinsel fonksiyonlarının ve depresyon ölçeği ile psikolojik durumlarının, sağlıklı kontrollere kıyasla değişkenlik gösterip göstermediğini araştırmayı hedeflemekteyiz. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, Temmuz 2024 – Ekim 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üroloji ve Dermatoloji polikliniklerine başvuran,18-24 yaş aralığında olan, ek hastalığı olmayan, heteroseksüel erkek hastalar dâhil edilmiştir. Çalışma grubuna genital siğili olan n=65 erkek hasta dâhil edilmiştir. Kontrol grubuna ise genital siğili olmayan n=65 sağlıklı erkek alınmıştır. Dışlama ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan hastalara detaylı anamnez, fizik muayene ve ürogenital sistem muayenesinin ardından Uluslararası Erektil İşlev Formu (IIEF), Prematür Ejakülasyon Tanı Aracı (PEDT), Beck Depresyon Envanteri (BDI) ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ASEX) formları doldurtuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: Human papillomavirus (HPV) is one of the most common sexually transmitted infections, and the prevalence of genital warts is steadily increasing in our country. Most studies on HPV focus on its oncogenic nature. However, its association with high morbidity, such as psychological effects, psychosocial stigmatization, psychosexual dysfunction, and reduced quality of life, particularly during late adolescence, should not be overlooked. Accordingly, in our study, we aim to investigate whether sexual functions, as assessed by erectile dysfunction and premature ejaculation scales, and psychological status, as assessed by a depression scale, differ in late adolescent patients with genital warts compared to healthy controls. Materials and methods: Our study included heterosexual male patients aged 18–24 years, without any additional illnesses, who applied to the Urology and Dermatology outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital between July 2024 and October 2024. The study group consisted of n=65 male patients with genital warts, while the control group included n=65 healthy males without genital warts. Patients meeting the inclusion and exclusion criteria were subjected to a detailed medical history, physical examination, and urogenital system evaluation. Subsequently, they were asked to complete the International Index of Erectile Function (IIEF), Premature Ejaculation Diagnostic Tool (PEDT), Beck Depression Inventory (BDI), and Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) forms.