Büyük ve küçük ölçekli cisim profillerinin yatay ve dikey girişim desenleri ile eş zamanli tayini
Simultaneous detection of large and small scale object profiles with horizontal and vertical interference patterns
- Tez No: 924651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM YARTAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, modifiye edilmiş Gates interferometre sisteminin, iki farklı doğrultuda birbirlerinden bağımsız bir şekilde değiştirilebilen frekanslara sahip kare saçak deseni üretimi noktasında oldukça etkili ve pratik bir teknik olduğu gösterilmiştir. Bu teknik sayesinde iki farklı büyüklükte ve ani yükseklik geçişlerine sahip cisimlerin 3D profillerinin, alınan tek bir görüntüyle eş-zamanlı olarak eldesinin sağlanabildiği gösterilmiştir. Ayrıca, bu teknik ile, sisteme adapte edilecek ek optik elemanlara ihtiyaç duyulmaksızın çalışmanın gerçekleştirilebildiği gösterilmiştir. Çalışmanın geçerliliğini test etmek için üzerinde deforme olmuş saçak desenleri bulunduran cisimlerin görüntüleri CMOS kamera ile alınmış ve güvenilirlik haritası rehberliğinde 2D dalgacık dönüşümü ile analiz edilmiştir. Görüntülerin işlenme sürecinin ardından 3D profilleri elde edilmiş ve bu profiller, seçilen parametreler kapsamında gerçek değerlerle kıyaslanarak yöntemin geçerliliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a modified Gates interferometer system is shown to be a highly effective and practical technique for generating square fringe patterns with independently varying frequencies in two different directions. It has been shown that this technique enables the simultaneous acquisition of 3D profiles of objects with two different sizes and abrupt height transitions from a single image. It is also shown that with this technique, the study can be realized without the need for additional optical elements to be adapted to the system. To test the validity of the study, images of objects with deformed fringe patterns were captured with a CMOS camera and analyzed with a 2D wavelet transform guided by a reliability map. After the processing of the images, 3D profiles were obtained and these profiles were compared with the real values within the selected parameters to verify the validity of the method.