Uzaktan algılama ve makine öğrenmesi yaklaşımı ile Batman Çayı'nın yıllara göre su akış rejimi değişiminin incelenmesi
Investigation of water flow regime changes of Batman Stream over the years using remote sensing and machine learning approach
  1. Tez No: 924663
  2. Yazar: MEHMET TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya üzerinde birçok akarsu bulunmaktadır. Doğal su kaynaklarından meydana gelen akarsular arazi eğimine de uyum sağlayacak bir biçimde kendi su yollarını oluşturmuşlardır. Arazi şartlarına ve insanların araziler üzerinde meydana getirdiği değişikliklere bağlı olarak bazı bölgelerde geniş su yatakları, bazı bölgelerde ise dar su yatakları meydana gelmiştir. Aynı zamanda yağış şartlarının ve çevresel koşulların da etkisiyle bu durum yıllara göre su yataklarının değişmesine sebep olmuştur. Akarsuların su yolunun yıllara göre sabit olmaması metrekarelerce alanın ticari (tarım, sanayi, turizm vb.) anlamda değerlendirilememesine sebep olmaktadır. Bu durum devletler için de ekonomik anlamda negatif etki yaratmaktadır. Su yollarının yıllara göre değişmeyerek sabitlenmesi durumunda, tarım vb. amaçla bölgeye kazandırılacak olan alanlar, hem bölge halkının hem de devletin ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada Batman Çayı'nın yıllara göre su yolu değişimi uzaktan algılama verileri ve farklı makine öğrenmesi teknikleri yardımıyla tespit edilmiştir. Bu değişim sebebiyle tarım vb. amaçla kullanılamayarak su yatakları içinde kalan alanların kazandırılabilmesi adına su yolunun sabitlenmesi analiz edilmiştir. Sonuç olarak su yolunun sabitlenerek yıllara göre değişmeyeceği senaryoda kazandırılacak alanın hem ülke ekonomisine hem de Batman halkına fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many rivers on Earth. Rivers formed from natural water sources have created their own waterways in a way that adapts to the terrain's slope. Depending on the land conditions and the changes made by humans on the land, wide water bodies have formed in some regions, while narrow water bodies have formed in others. At the same time, the influence of rainfall conditions and environmental factors has caused the water bodies to change over the years. The fact that the waterway of rivers is not constant over the years causes square meters of land to be unusable for commercial purposes (agriculture, industry, tourism, etc.). This situation also has a negative economic impact on the states. If the waterways are stabilized and do not change over the years, the areas that will be allocated for purposes such as agriculture will contribute to the economic development of both the local population and the state. In this study, the change in the watercourse of the Batman River over the years was identified using remote sensing data and various machine learning techniques. Due to this change, the stabilization of the waterway has been analyzed in order to reclaim areas that have been left within the water beds and cannot be used for purposes such as agriculture. As a result, it is evaluated that in the scenario where the waterway is stabilized and does not change over the years, the area to be reclaimed will benefit both the national economy and the people of Batman.