Sosyal bilgiler öğretiminde yeni yaklaşımlar
New approaches in teaching social studies
- Tez No: 924662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET HALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yaşadığımız bilgi çağında eğitim öğretim programlarının çağa, gelişen teknolojiye ve değişen dünyaya ayak uydurması ile öğretim programlarının, öğretmen ve öğrencilerin yararına sunulması, gelişmiş ülkelerin en başta gelen görevleri arasında yer almıştır. Öğretim programları değişen dünyaya ayak uydururken eğitim ve öğretim felsefesine aykırı olmayan, öğretim programlarının anlaşılır ve kullanımının basitleştirilmesi, ülke politikalarına hitap eden ve toplumu birleştiren öğretim yaklaşımlarıyla yapılır. Öğretim yaklaşımları, toplumun istediği ve evrensel amaçlara göre yetiştirilmesi istenen bireylerin, öğrenme ve öğretme faaliyetlerinden, bilgiyi kalıcı olarak öğreten ve öğrenenleri destekleyen eğitim ve öğretim süreçleridir. Tüm disiplinleri içine alan sosyal bilimlerin ürünlerini entegre ederek, Sosyal Bilgiler dersinin ortaya çıkmasındaki bu anlayış, temelde öğretim yaklaşımlarının var olması ile alakalıdır. Bilgiye duyulan merak ve özlem, geçmişten bu yana kendini her alanda göstermiş; böylelikle Sosyal Bilgiler Öğretim Programları yeni bilgiler ve yaklaşımlarla değişimlere uğramıştır. 2005 yılından önce davranışçı öğretim yaklaşımları öğretim programlarında yer alırken, bu tarihten sonra ülkemizde köklü bir öğretim yaklaşım değişikliğine gidilerek Yapılandırmacı Eğitim Anlayışı benimsenmiştir. 2024 yılında Türkiye Maarif Yüzyılı Modeliyle yeni bir öğretim programı yürürlüğe girmiştir. Öğrenmeyi öğretme anlayışı içerisinde olan bu yeni modeldeki öğretim programları ile 1998 yılından bu yana yayınlanan Sosyal Bilgiler Öğretim Programları değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, ülkemizde 2024 yılında uygulamaya konulan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile eğitimde yerini alan ''Sosyal Bilgiler Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar; Eğilimler, Öğrenme Çıktıları, Okul Temelli Öğrenme, Süreç ve Durum Temelli Ölçme, Farklılaştırma, Okuryazarlık Kabiliyetleri, Sosyal-Duygusal Öğrenme, Değerler Eğitimi ve Öğrenci Profili, Değer-Erdem-Eylem Çerçevesi, Bütüncül Eğitim Yaklaşımı ve Beceriler Çerçevesi'' gibi yaklaşımlar, önceki öğretim programları ile Sosyal Bilgiler Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar betimsel olarak ele alınmış ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the information age we live in, keeping up with the age, developing technology and the changing world and presenting curricula for the benefit of teachers and students have been among the most important tasks of developed countries. While the curricula keep pace with the changing world, it is done with teaching approaches that are not contrary to the philosophy of education and training, that do not contradict the philosophy of education and training, that make the curricula understandable and simplify their use, that address the country's policies, and that unite the society. Teaching approaches are education and training processes that teach knowledge permanently and support learners from learning and teaching activities of individuals who are desired by the society and who are desired to be raised according to universal goals. This understanding in the emergence of the Social Studies course by integrating the products of social sciences that include all disciplines is basically related to the existence of teaching approaches. The curiosity and longing for knowledge has manifested itself in every field since the past, so that Social Studies curricula have undergone changes with new information. Before 2005, behaviorist teaching approaches were included in the curricula, but after this date, a radical teaching approach was adopted in our country and a constructivist education approach was adopted. In 2024, with a new curriculum with the Türkiye Education Century Model, curricula were evaluated with the understanding of teaching to learn. In this study; New Approaches in Social Studies Teaching, which took its place in education with the Türkiye Century Education Model, which was put into practice in our country in 2024; Trends, Learning Outcomes, School-Based Learning, Process and Situation-Based Measurement, Differentiation, Literacy Abilities, Social-Emotional Learning, Values Education and Student Profile, Value-Virtue-Action Framework, Holistic Education Approach and Skills Framework, previous teaching programs and New Approaches in Social Studies Teaching were descriptively discussed and explained.