Katılım bankacılığında dijitalleşmenin müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerine etkileri
The effects of digitalization on customer satisfaction and loyalty in participation banking
- Tez No: 924682
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRAN YUMUŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz finans dünyasında yeni teknolojilerin kullanımı ve dijitalleşme hızla yaygınlaşmakta ve her geçen gün önemi artarak daha da ön plana çıkmaktadır. Finans dünyasında yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması sonucu ortaya çıkan yeni rekabet ortamı ile Türkiye'deki katılım bankacılığı sektörü, rakiplerinden geri kalmamak için için çeşitli stratejilere başvurmaktadır. Bu alana yapılan yatırımlar neticesinde maliyetlerin düşmesi, iş verimin artması, karlılık, büyüme, rekabette öne geçmek, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati için dijital dönüşüm stratejik bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Tezin konusu, katılım bankacılığında dijital dönüşümün müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerine olan etkilerini incelemektir. Bu çalışmanın amacı yeni finansal teknolojiler sayesinde dijitalleşme ile katılım bankalarının müşterilerine dijital platformlar üzerinden sunduğu ürün ve hizmetlerin, müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerine etkilerini tespit etmek ve mevduat bankaları ile kıyaslamaktır. Elde edilen bulgulara göre; dijitalleşmenin müşteri memnuniyetini sağlamada etkili olduğu ancak müşteri sadakatine olan etkisinin ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, katılım bankaları müşterilerinin müşteri memnuniyet ve sadakat seviyesi mevduat bankalarına göre daha yüksektir. Katılım bankası müşterilerinin, dijital bankacılık uygulamaları hakkındaki hizmet algıları, mevduat bankası müşterileri ile kıyaslandığında müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati seviyelerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum dijitalleşmenin katılım bankası müşterilerinin müşteri memnuniyeti ve sadakati için önemli bir etken olduğunu gösterirken mevduat bankası müşterileri için sadece müşteri memnuniyeti üzerinde etkisi olduğu müşteri sadakati üzerinde etkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca dijitalleşmenin mevduat bankası müşterilerinin müşteri memnuniyet seviyelerine etkisinin katılım bankası müşterilerine göre kıyaslandığında çok daha az etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of new technologies and digitalization are rapidly becoming widespread in the financial world, and their importance is increasing day by day. With the new competitive environment that has emerged as a result of the use of new technologies in the financial world, the participation banking sector in Turkey is resorting to various strategies in order not to fall behind in the competition with its competitors. As a result of the investments made in this field, digital transformation emerges as a strategic area for reducing costs, increasing business efficiency, profitability, growth and getting ahead in competition, as well as customer satisfaction and customer loyalty. The subject of the thesis is to examine the effects of digital transformation on customer satisfaction and loyalty in participation banking. In this study, the aim of our thesis is to examine the effects of the products and services offered by participation banks to their customers via digital platforms, with digitalization thanks to new financial technologies, on customer satisfaction and loyalty, by comparing their effects on the customers of deposit banks. According to the findings; It has been determined that digitalization is effective in ensuring customer satisfaction, but its effect on customer loyalty is lower. In addition, customer satisfaction and loyalty levels of participation banks customers are higher than those of deposit banks. It has been determined that participation bank customers service perceptions about digital banking applications have higher customer satisfaction and customer loyalty levels compared to deposit bank customers. This situation shows that digitalization is an important factor for customer satisfaction and loyalty of participation bank customers, while it has an effect only on customer satisfaction and not on customer loyalty for deposit bank customers. In addition, it has been determined that the effect of digitalization on the customer satisfaction levels of deposit bank customers is much less than that of participation bank customers.