İş-serbest zaman çatışması ve mesleki iyi oluş ilişkisi: Örgütsel kişilerarası iklim ve ait olmanın rolleri
The relationship between work-leisure conflict and occupational well-being: The roles of organizational interpersonal climate and sense of belonging
- Tez No: 924683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Turizm sektörü, uzun ve düzensiz çalışma saatleri, yoğun iş yükü ve yüksek müşteri talepleri nedeniyle çalışanların iş ve serbest zaman dengelerini sağlamada zorluk yaşadıkları bir alandır. Bu zorlukların, çalışanların mesleki iyi oluşlarına olumsuz etkilerde bulunabileceği düşünülmektedir. Çalışma kapsamında nicel araştırma yaklaşımından faydalanılmış ve veri toplama tekniği olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma 2024 yılı Kasım-Ocak ayları arasında Antalya'da 4 ve 5 yıldızlı hizmet veren 46 konaklama işletmesinin 235 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one in which employees find it difficult to balance work and leisure due to long and irregular working hours, intense workloads and high customer demands. It is thought that these difficulties can have a negative impact on employees' occupational well-being. The quantitative research approach was used in the study and the survey technique was used as the data collection technique. The study was carried out between November and January 2024 with the participation of 235 employees of 46 4 and 5 star hotels in Antalya. The convenience sampling method was used in this study.