Kemençenin halkoyunlarında icrası
The performace of kemençe in folk dance
  1. Tez No: 924688
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Bölgesi'nin kültürel mirasında önemli bir yer tutan kemençenin tarihsel arka planını, yapısal özelliklerini, halk oyunlarındaki rolünü ve toplumsal etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Kemençenin kökeni Orta Asya'ya dayanmaktadır ve Türk boyları tarafından Anadolu'ya getirilmiştir. Bu enstrüman, zamanla Karadeniz Bölgesi'nin müzikal dokusuna entegre edilmiştir. Kemençenin yapısal özellikleri baş, tekne, sap, kulak, kravat, kaşlar, kapak, eşik, dipçik ve can direğinden oluşmaktadır. Bu bölümler, kemençenin ses kalitesini ve çalım tekniğini belirlemektedir. Araştırma, kemençenin horon gibi halk oyunlarındaki rolünü vurgulamaktadır. Kemençe, halk oyunlarının ritmini ve akışını belirleyerek dansçılarla uyumlu bir şekilde bütünleşir ve bu oyunların enerjisini artırır. Kemençenin kültürel ve toplumsal önemi de bu çalışmada ele alınmıştır. Kemençe, bölgenin sosyal ve kültürel yapısında güçlü bir bağlayıcıdır ve toplumsal etkileşimi teşvik eder. Sonuç olarak, kemençenin tarihsel, yapısal, kültürel ve toplumsal yönleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve gelecekteki araştırmalar için dijital arşivler oluşturulması, eğitim programları düzenlenmesi ve kültürel etkinliklerin artırılması gibi öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, kemençenin Karadeniz Bölgesi'ndeki önemini ve rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the historical background, structural features, role in folk dances, and social impact of the kemençe, an instrument that holds significant cultural importance in the Black Sea region. Originating from Central Asia, the kemençe was brought to Anatolia by Turkic tribes and gradually integrated into the musical fabric of the Black Sea region. The kemençe's structural elements include the head, body, neck, pegs, fingerboard, eyebrows, top plate, bridge, tailpiece, and sound post, all of which influence its sound quality and playing technique. The research highlights the kemençe's role in folk dances, particularly the horon. The kemençe sets the rhythm and flow of these dances, harmoniously blending with the dancers and enhancing the energy of the performances. The cultural and social significance of the kemençe is also explored, emphasizing its role as a powerful social connector that fosters community interaction. In conclusion, the study delves into the historical, structural, cultural, and social aspects of the kemençe, offering recommendations for future research. These include creating digital archives, establishing educational programs, and increasing cultural events to promote the kemençe. This study underscores the importance and role of the kemençe in the Black Sea region's cultural heritage.