Kemençenin tarihi gelişimi, kemençe üzerinde araştırma ve düşünceler
  1. Tez No: 22837
  2. Yazar: FATOŞ ÖNÜTER
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Klasik Müziğimize diğer sazlarımızdan daha geç katılan Kemence, 18. yy* a kadar iki telli olarak kullanılmış, daha sonraları pest tarafa bir tel ilavesiyle sanat musikisinde yer almaya başlamıştır. Repertuar ve icradaki değişime ve gelişime para lel olarak kemençede de 19. yy' dan itibaren geliştirme çabaları başlamış, ilk somut sonuçlar Hüseyin Saadettin Arel'in çalışmaları ile elde edilmiştir. 1930* lu yıllardan bu yana kemençede tel boyları eşitlenerek kapa sitesi 4 tel ile 3t5 oktava çıkarılmıştır. Daha sonra İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarının açılmasıyla tel boyları eşitlenmiş 4 telli kemence Sayın Cüneyd Orhon ve Cafer Açın' in çalışmaları ile resmi olarak eğitime alınmıştır. - v -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kemence, which has entered our classical music later than the other instruments, has been used with two strings until the 16th century, when another string was added on the base side. In conduction with the changes and progress in music, progress has also been recorded in the studies, with the kemence. The first tangible results were reached through the work of Hüseyin Saadettin Arel. Since 1930 kemence has been played with 4 equal strigns, and its capacity has reached 3» 5 octaves. With the opening of Istanbul Technical University, State Conservatory for Turkish Music (TMDK), studies on kemence with 4 equal strings started officially, with Mr.Güneyd Orhon and Mr. Cafer Açın. - vı -