İlahi dinlerde göç olgusu üzerine mukayeseli bir inceleme
A comparative study on the migration phenomenon in divine religions
- Tez No: 924694
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dinler ve peygamberler tarihine bakıldığında hemen hemen her dini gelenekte varolagelen“göç/hicret olgusu”, zamanı ve mekânı aşan ortak bir dini fenomen olarak ortaya çıkmaktadır. Bu evrensel fenomenin ilahi dinlerde de mevcut olması, bizi bu araştırmayı yapmaya sevk etmiştir. Nitekim günümüz medeniyetlerinin kurucuları olan peygamber ve inananların zorunlu göçleri, Hz. İbrahim ile başlamış; sırasıyla Hz. Lut, Hz. İsmail, Hz. İshak, Hz. Yakub, Hz. Yusuf, Hz. Şuayb, Hz. Musa, Hz. Harun ve Hz. İsa ile devam etmiş ve Hz. Muhammed ile son bulmuştur. Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim anlatılarında bahsi geçen bütün bu peygamberler, doğdukları ve büyüdükleri memleketlerinden göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Morfolojiyle başlanıp tipoloji ile sürdürülen çalışmanın ilk bölümünde tezin ana kavramları olan göç/din/peygamber olgusunun sözcük ve terim anlamları ele alınmıştır. İkinci bölümde kutsal kitap bağlamında ilahi dinlerde görülen peygamber ve müntesiplerinin yaptığı göçler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bunu yaparken de konuya ilk olarak üç ilahi dinin ortak atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim'in yaptığı göçle başlanmıştır. Daha sonra kronolojik sıraya göre önce Yahudilik ardından Hristiyanlık son olarak İslamiyet'te görülen göçlerin hangi süreçten geçtiği ve nasıl sonuçlandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümü ise ulaşılan bilimsel bulguların karşılaştırmalı analizine ve yorumlanmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of religions and prophets, the“migration/hijra phenomenon”that exists in almost every religious tradition emerges as a common religious phenomenon that transcends time and space. The fact that this universal phenomenon also exists in divine religions has led us to conduct this research. Indeed, the forced migrations of the prophets and believers who are the founders of today's civilizations began with Hz. Ibrahim; continued with Hz. Lut, Hz. Ismail, Hz. Ishak, Hz. Yaqub, Hz. Yusuf, Hz. Shuayb, Hz. Musa, Hz. Harun and Hz. Isa, and ended with Hz. Muhammad. All these prophets mentioned in the Bible and Quran narratives were forced to migrate from the countries where they were born and raised. The first part of the study, which started with morphology and continued with typology, addressed the lexical and terminological meanings of the main concepts of the thesis, migration/religion/prophet. The second part addressed in detail the migrations of prophets and their followers seen in divine religions in the context of the holy book. While doing this, the subject was first started with the migration of Hz. Abraham, who is accepted as the common ancestor of the three divine religions. Then, in chronological order, it was tried to reveal the process and results of the migrations seen first in Judaism, then in Christianity and finally in Islam. The last part of the study was devoted to the comparative analysis and interpretation of the scientific findings obtained.