Bir endüstriyel tesiste patlayıcı ortamların araştırılması: Kaplama firması örneği
Investigation of explosive atmospheres in an industrial plant: The case of a coating company
- Tez No: 924712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Gebze'de bulunan Darıca Küçük Sanayi Sitesinde yer alan bir metal kaplama firmasına ait proseslerin ve tesislerin koşulları incelenerek yapılmıştır. İşletme içerisinde metal işleme ve metal kaplama olmak üzere iki farklı proses olduğu görülmüştür. Yapılan saha denetiminin ardından Fine-Kinney Risk Analiz yöntemi kullanılarak oluşabilecek muhtemel patlayıcı ortamlar ile tutuşturucu kaynaklar belirlenmiştir. Risk analizi sonucunda LPG tüpü, doğalgaz tesisatı ve selülozik tiner tenekesi olmak üzere oluşabilecek üç farklı patlayıcı ortam tespit edilmiştir. LPG tüpü için Bölge 2 ve 1 metrelik emniyet mesafesi, doğalgaz hattı için İE (İhmal Edilebilir) Bölge 2 ve 1 metrelik emniyet mesafesi ve son olarak selülozik tiner için İE (İhmal Edilebilir) Bölge 2 ve 1 metrelik emniyet mesafesi tespit edilmiştir. Ayrıca her bir emniyet mesafesinde kullanılabilecek ATEX korumasına sahip ekipman etiketlemesi de belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu çalışmanın farklı sektörlerde faaliyet gösteren işyerleri için hazırlanacak Patlamadan Korunma Dokümanlarına kaynak oluşturabileceği yönündendir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out by examining the conditions of the processes and facilities of a metal coating company located in Darıca Small Industrial Site in Gebze. It is observed that there are two different processes within the factory: metalworking and metal coating. Following the field inspection, the Fine-Kinney Risk Analysis method is used to identify possible explosive atmospheres and ignition sources. As a result of the risk analysis, three different explosive atmospheres are identified: LPG cylinder, natural gas pipeline and cellulosic thinner can. Zone 2 and 1 meter safety distance for LPG cylinder, NE (Negligible Extent) Zone 2 and 1 meter safety distance for natural gas pipeline, and finally NE (Negligible Extent) Zone 2 and 1 meter safety distance for cellulosic thinner cans. Labeling of ATEX protected equipment that can be used at each safety distance is also specified. The results obtained are that this study can be a source for Explosion Protection Documents to be prepared for workplaces operating in different sectors.