Hz. Mûsa ve İsrâiloğulları kıssasının Rûhul Beyân'da işârî yorumu
Hz. Significant interpretation of the story of Moses and the children of Israel in the context of Rûhu'l Beyan
- Tez No: 924711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hz. Mûsa, Kur'ân-ı Kerim'de adı çokça zikredilmiş, ulû'l-azm denilen büyük peygamberlerden biridir. Hz. Yûsuf döneminde Mısır'a yerleşen İsrâiloğullarını Firavun'un baskıcı ve zalim yönetiminden kurtarmış, getirdiği dinin esaslarını tebliğ ederek Mısır'ın çok tanrılı inancından etkilenmiş olan İsrâiloğullarını türlü zorluk ve imtihanlarla tevhîd merkezli fıtratlarına döndürmeye çalışmış ve bu uğurda çetin mücadeleler vermiştir. Bu çalışmada Hz. Mûsa ve İsrâiloğulları kıssasının, İsmâil Hakkî Bursevî'nin Ruhû'l-Beyân adlı tefsirinde tasavvufî olarak nasıl değerlendirildiği konusu ele alınmıştır. Kıssada geçen şahıs, olay ve mekânlarla ilgili pek çok sembol ve işâretlerle işârî yorumlar yapmıştır. Bu yorumlarıyla Hz. Mûsa'nın, kalbi ve rûhu; Hz. Hârun'un sırrı; İsrâiloğulları'nın, kalbin sıfatlarını Firavun'un ise nefsi temsil ettiğini belirtmiştir. Yine bunların yanında Mısır ülkesinin, bedeni; Medyen'in, İslam ülkesini ve Kızıl Deniz'in ise, dünyayı temsil ettiğini beyân etmiştir. Kıssadaki tüm olayları bu temsiller etrafında şekillendiren Bursevî, Hz. Mûsa'nın yaşadığı zorlukları, tasavvûf yolundaki sâlikin mücâdelesi ile özdeşleştirmiştir. Bu şekilde Kur'ân'ın mana zenginliğinin ortaya çıkarılmasına vesile olmuştur.
Özet (Çeviri)
Prophet Moses is one of the greatest prophets whose name is mentioned frequently in the Holy Quran and is called ulu'l azm. He provided the basis of Judaism by saving the Israelites who settled in Egypt during the reign of Prophet Joseph from the oppressive and cruel rule of the Pharaoh, and by preaching the principles of the religion he brought. Prophet Moses, who tried to return the Israelites, who were influenced by the polytheistic belief of Egypt, to their monotheistic nature through various difficulties and tests, struggled hard for that purpose. In this study, we tried to convey how the Prophet Moses and the Israelites, which have been discussed many times in our study, were evaluated as Sufi in İsmail Hakkı Bursev's commentary named Ruh'ul Bayan, with their sûfî commentary. With these comments, Hz. The heart and soul of Moses; Hz. Harun's secret; He stated that the Israelites represent the attributes of the heart and Pharaoh represents the soul. Besides these, the country of Egypt is only; It is a statement that Midyan represents the Islamic country and the Red Sea represents the world. All the events in the story are shaped around these representations by Bursevî, Hz. The experience