Seçilmiş travmaların araçsallığı ve radikal sağın yükselişine etkileri: Modi dönemi Hindistan örneği
The instrumentality of chosen traumas and their effects on the rise of the radical right: The case of India in the Modi era
- Tez No: 924716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BATTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Travmalar, elim tecrübelerin akabinde bellekte önemli hatıraların yer tutmasıdır. Travmalar, tabiat olayları şeklinde oluşan travmalar ve insanların sebep olduğu travmalar şeklinde tasnif edilebilir. Seçilmiş travmalar ve seçilmiş zaferler, kitlelerin kendilik bilincini geliştirmelerini ve kolektif bir bellek oluşturmalarını sağlayan bir tutkal vazifesi görür. Kolektif travmalar toplumların kimlik inşasında“biz”ve“öteki”tanımlamasının belirleyicisi konumundadır. Biz iyi olan iken, öteki düşman ve şeytan olarak ilan edilir. Bu sayede şeytanlaştırılan düşman grup şiddetin temel hedefi haline gelir. Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte küresel etkileşimde duvarlar ortadan kalkmış iken son dönemde aşırı sağın yükselişi ile yeni sınırlar meydana gelmeye başlamıştır. Hindistan'da aşırı sağın yükselişi ile milliyetçilik hareketleri de ivme kazanmıştır. BJP'nin iktidarı ile Hindu milliyetçisi Başbakan Narendra Modi'nin Müslüman grup üzerinde baskısı artmıştır. Bu çalışmada seçilmiş travmalarda liderlerin rolü, Hindistan başbakanı Modi ve Müslüman kitle üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Traumas are important memories that remain in the memory after painful experiences. Traumas can be classified as traumas caused by natural events and traumas caused by people. Chosen traumas and chosen victories serve as a writing task that enables the masses to develop their self- awareness and create a collective memory. Collective traumas are in the position of hiding the definitions of“us”and“other”in the identity construction of societies. While we are the good ones, we are declared enemies and devils. In this way, it becomes the main target of demonized enemy groups. While the walls of communication disappeared with the end of the cold global war, it has recently started to grow with the rise of the far right. With the rise of the far right in India, nationalist movements also gained momentum. The pressure exerted by the BJP government and the Hindu nationalist Prime Minister Narendra Modi on the Muslim group. The role of people in the traumas in which this person was killed will be examined through the Indian Prime Minister Modi and the Muslim masses.