4734 sayılı Kamu İhale Kanununda öngörülen kamu ihale usullerinden istisnai usul: Pazarlık usulü
Exceptional procedure from the tender procedures provided in the Public Procurement Law No. 4734: Negotiated procedure
- Tez No: 924717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLHUN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Pazarlık usulü, kamu ihale hukukunda belirli durumlarda başvurulan istisnai bir yöntemdir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21. maddesinde düzenlenen bu yöntem, kamu kaynaklarının acil ihtiyaçlar, teknik gereklilikler ve özel koşullar gibi durumlarda etkin ve hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak pazarlık usulünün doğası gereği daha az şeffaf ve rekabetten uzak olması, uygulamada bazı sorunlara ve risklere yol açmaktadır. Bu çalışmada, pazarlık usulünün hukuki çerçevesi ayrıntılı olarak ele alınmış; yöntemin avantajları, dezavantajları ve uygulamada karşılaşılan sorunlar analiz edilmiştir. Özellikle şeffaflık eksikliği, rekabetin sınırlı olması ve kötüye kullanım riski, bu yöntemin uygulamadaki en önemli sorunları olarak öne çıkmaktadır. Bu kapsamda, çözüm önerileri geliştirilmiş ve pazarlık usulünün daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi için mevzuat ve uygulama düzeyinde reformların gerekliliği vurgulanmıştır. Pazarlık usulünün etkin kullanımı, yalnızca kanunda öngörülen sınırlar içinde ve kamu yararını maksimize edecek şekilde sağlanabilir. Bu bağlamda, denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi, eğitim faaliyetlerinin artırılması ve dijitalleşme süreçlerinin hızlandırılması gibi adımların atılması önerilmektedir. Çalışma, pazarlık usulünün kamu kaynaklarının verimli kullanımı ve kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliği açısından kritik bir araç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The negotiated procedure is an exceptional method employed under public procurement law in specific circumstances. Regulated under Article 21 of the Public Procurement Law No. 4734, this procedure aims to ensure the effective and prompt utilization of public resources in cases of urgent needs, technical requirements, or special conditions. Nevertheless due to its inherently less transparent and less competitive nature, the negotiated procedure poses certain challenges and risks in practice. This study examines the legal framework of the negotiated procedure in detail, analyzing its advantages, disadvantages, and the challenges encountered in its application. Notably, the lack of transparency, limited competition, and the risk of misuse emerge as the most significant issues associated with its implementation. In this context, the study proposes solutions and emphasizes the necessity of reforms at both legislative and practical levels to enhance the procedure's effectiveness. The effective use of the negotiated procedure can only be ensured within the limits prescribed by law and in a manner that maximizes public benefit. In this regard, steps such as strengthening oversight mechanisms, increasing training activities, and accelerating digitalization processes are recommended. The study emphasizes that the negotiated procedure is a critical instrument for the efficient use of public resources and the sustainability of public services.