Beş büyük kişilik özellikleri taksonomisinin dijital girişimcilik farkındalık düzeyi: Üniversite öğrencilerine yönelik bir tutum araştırması
Digital entrepreneurship awareness level of big five personality traits taxonomy: An attitude research for university students
  1. Tez No: 924715
  2. Yazar: ADALET KÖTEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yirmi birinci yüzyılın ilk çeyreği küreselleşme ve teknolojinin etkisiyle çok büyük değişimlerin yaşanmasına tanıklık etmiştir. Ekonomik, siyasal ve sosyal yapı daha önce örneğine hiç rastlanmamış bir hızla değişim ve dönüşüme uğramış, dijitalleşme hayatın tüm alanlarına nüfus etmiştir. Bu durum özellikle yönetici ve araştırmacılar için üzerinde önemle durulması gereken bir olgu olarak kabul edilmiştir. Tüm bu etkiler göz önüne alındığında dijital girişimcilik; istihdam imkânlarının arttırılmasını, toplumsal sorunlara etkin çözümler üretilmesini ve sürdürülebilir bir geleceğin inşasını destekleyen yaratıcı fikirlere zemin hazırlayarak, büyük fırsatlar sunmaktadır. Üniversite öğrencileri, dijital girişimcilik dünyasında büyük potansiyele sahip yumuşak güç unsurlarıdır. Bu genç neslin dijital girişimcilik yönelimlerini ve bu alandaki niyetlerini etkileyen çeşitli unsurların incelenmesi, onların dijital girişimci olma becerilerini geliştirmek ve bu süreçte nasıl desteklenmeleri gerektiğine dair doğru ve etkili stratejilerin belirlenmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin dijital girişimcilik niyetlerini ölçmek ve aynı zamanda girişimcilik niyetlerine etki eden kişilik özellikleri ve kişisel tutum unsurlarını incelemektir. Bu nedenle çalışmada Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine yönelik bir uygulama yapılmış ve böylece üniversite öğrencilerinin dijital girişimcilik niyetleri belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı desteğiyle analizlere tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Beş Büyük Kişilik Özelliklerinden olan deneyime açıklık ve sorumluluk özellikleri ile dijital girişimciliğe yönelik tutumlar arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Benzer şekilde deneyime açıklık ve sorumluluk özellikleri ile dijital girişimciliğe yönelik niyetler arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Son olarak dijital girişimciliğe yönelik tutumlar ve dijital girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiyi ölçümlemek adına yapılan analizler sonucu ikili arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first quarter of the twenty-first century has witnessed great changes under the influence of globalisation and technology. The economic, political, and social structure has undergone change and transformation at an unprecedented speed, and digitalisation has penetrated all areas of life. This situation has been accepted as a phenomenon that should be emphasised, especially for managers and researchers. Considering all these effects, digital entrepreneurship offers great opportunities by preparing the ground for creative ideas that support increasing employment opportunities, producing effective solutions to social problems, and building a sustainable future. University students are soft power elements with great potential in the world of digital entrepreneurship. Analysing the various factors affecting the digital entrepreneurship orientations of this young generation and their intentions in this field will make a great contribution to improving their skills to become digital entrepreneurs and determining the right and effective strategies on how they should be supported in this process. The aim of this study is to measure the digital entrepreneurship intentions of university students and at the same time to examine the personality traits and personal attitude factors that affect their entrepreneurial intentions. For this reason, an application was made for the students of Karamanoğlu Mehmetbey University Faculty of Economics and Administrative Sciences and thus, it was tried to determine the digital entrepreneurship intentions of university students. The data obtained were subjected to analysis with the support of the SPSS statistical package program. According to the findings obtained as a result of the study, a relationship was found between openness to experience and responsibility traits, which are among the Big Five Personality Traits, and attitudes towards digital entrepreneurship. Similarly, a positive and significant relationship was observed between openness to experience and responsibility traits and intentions towards digital entrepreneurship. Finally, as a result of the analyses conducted to measure the relationship between attitudes towards digital entrepreneurship and digital entrepreneurship intention, it was concluded that there is a positive relationship between the two.