Eskişehir kuzeyi Orta Sakarya Havzası heyelan geometrilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of landslide geometries in Eskişehir North, Central Sakarya Basin
- Tez No: 924739
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AHMET NEFESLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Heyelanlarda hacim; yayılma mesafesi, etkilenen alan ve potansiyel zararların belirlenmesinde önemli bir parametredir. Bu çalışmanın amacı, yenilme yüzeyinin doğrudan gözlenemediği ancak heyelan sınırlarının belirlenebildiği durumlarda kayma yüzeyi derinliği ve hacim tahmini için kullanılabilecek yöntemleri araştırmaktır. Çalışma sahası olarak Eskişehir Kuzeyi, Orta Sakarya Havzası seçilmiştir. Bu çalışmada, heyelanların hacim ve derinlik ilişkisini belirlemek için yarı elipsoid ve eliptik paraboloid modeller kullanılmış, yarı elipsoid modelin daha güvenilir, eliptik paraboloid modelin ise karmaşık geometrilerde avantajlı olduğu görülmüştür. Sonuçlar, heyelan hacmi arttıkça kayma derinliğinin de arttığını ve küçük hacimli heyelanlarda her iki modelin benzer sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ayrıca, eski derin kaymalarda eliptik paraboloid modelin daha yüksek derinlik tahmini yapması, bu tür heyelanların geniş tabanlı ve yavaş hareket eden formlarını anlamak için önemli bir bulgu sunmaktadır. Analizlerde elde edilen rollover değerleri, MTA heyelan haritasındaki büyüklük-frekans dağılımlarıyla uyumlu bulunmuş ve bölgesel jeomorfolojik süreçlerin anlaşılmasında önemli bir araç olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kullanılan istatistiksel yöntemlerin heyelan kayma derinliği ve hacim tahmininde güvenilir ve etkin olduğunu göstermektedir. Eski derin kaymalarda HDE, aktif derin kaymalarda ise MLE yöntemi daha başarılı sonuçlar vermiştir. Bu çalışma, yenilme yüzeyi derinliğinin tahminine yönelik bilimsel yaklaşımlara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Landslide volume is a key parameter in determining runout distance, affected area, and potential damage. This study aims to explore methods for estimating failure surface depth and volume when landslide boundaries are identifiable but the failure surface is not directly observable. The study area is in northern Eskişehir, within the Central Sakarya Basin. In this study, semi-ellipsoid and elliptic paraboloid models were used to determine the relationship between landslide volume and depth. The results indicate that the semi ellipsoid model provides more reliable estimates, while the elliptic paraboloid model is advantageous for representing complex geometries. Additionally, it was observed that as landslide volume increases, failure depth also increases, and for small-volume landslides, both models produce similar results. The elliptic paraboloid model was found to estimate greater depths for old deep-seated landslides, suggesting that this model better represents the broad-based and slow-moving nature of these landslides. Furthermore, rollover values obtained from the analyses were consistent with the landslide size-frequency distributions in the MTA landslide inventory map, highlighting their significance in understanding regional geomorphological processes. Findings confirm the reliability of the applied statistical methods for estimating failure depth and volume. The HDE method was more accurate for old deep-seated landslides, while the MLE method performed better for active deep-seated landslides. This study contributes to scientific approaches for failure surface depth estimation.