Bireysel ve takım sporuyla ilgilenen ortaokul öğrencilerinin sezinleme zamanı performanslarının karşılaştırılması
Comparison of differences in coincidence anticipation timing performances in middle school students participating in individual and team sports
- Tez No: 924791
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Sezinleme zamanı genel anlamıyla, herhangi bir rota izleyen nesnenin sonlanma noktası ve bu noktaya ne zaman geleceği ile ilgili tahmin etme yeteneği olarak ifade edilmektedir. Literatür incelendiğinde sporcularda sezinleme zamanı raket sporlarında, futbol kalecilerinde ve takım sporlarında incelendiği görülmektedir. Takım sporları ve bireysel sporlarla ilgilenen sporcuların sezinleme zamanı performanslarını karşılaştırmaya yönelik yeterli sayıda çalışma görülmemektedir. Bu çalışmanın amacı, takım sporu ve bireysel spor yapan ortaokul öğrencilerin sezinleme zamanını karşılaştırmaktır. Araştırmamızda nedensel karşılaştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmaya bir devlet ortaokulunda öğrenim gören ve düzenli spor yapan 22 takım sporları ve 21 bireysel sporlarla ilgilenen öğrenciler gönüllü olarak katılmışlardır. Katılımcılar cinsiyet açısından 23 kız (% 53.49) ve 20 erkek (% 46.51) olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 12.68 (Ss=1.87) yıl olarak belirlenmiştir. Katılımcıların spor deneyimi 6 ay ile 3 yıl aralığındadır (X̄= 1.69, Ss=1.22). Katılımcıların sezinleme zamanı performanslarını ölçmek için bir Bassin sezinleme zamanı cihazı kullanılmıştır. Veriler, bir devlet ortaokulunun sessiz ve sakin bir odasında toplanmıştır. Sezinleme ölçümünde her öğrenciden 4 m/s hızında 3 deneme ve 20 uygulama verisi toplanmıştır. Verilerin analizinde MANOVA analizi tercih edilmiştir. Araştırma bulgularına göre takım sporu ile bireysel spor yapan öğrencilerin sezinleme zamanı performansları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Cinsiyet açısından da kız öğrenciler ile erkek öğrencilerin sezinleme zamanı performansları arasında fark belirlenmemiştir. Gelecek çalışmalarda daha büyük örneklem gruplarında ve farklı yaş gruplarında bireysel ve takım sporu ile ilgilenen ortaokul öğrencilerinin sezinleme zamanı performanslarının karşılaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coincidence anticipation timing (CAT) is generally expressed as the ability to predict the end point of an object following any route and when it will reach that point. When the literature is examined, the CAT in athletes has been examined in racquet sports, football goalkeepers and team sports. There are not enough studies to compare CAT performances of athletes participating in team and individual sports. The purpose of this study was to compare the CAT performance secondary school students who participate in team and individual sports. A causal comparison design was used in this research. There were 22 team and 21 individual sports students who study in a public secondary school and participating sports regularly voluntarily accepted to attend this study. Participants' gender were 23 girls 53.49 (%) ve 20 boys (46.51%). Average age of them was 12.68 (SD=1.87) years. Sport experience of them was from 6 months to 3 years (XM= 1.69, SD=1.22). Bassin Anticipation Timer Device was used for data collection. Data were collected in a silence and dark room in a public school. CAT speed was set as 4 m/s which was generally used in literature. CAT performance was recorded as 3 trials and 20 test performances. Collected data were analyzed with MANOVA analysis. Results showed that no significant difference was found between the CAT performances of students participating team individual sports. In terms of gender, no difference was determined between CAT performances of female and male students. In future studies, it is recommended to compare the CAT performances of secondary school students participating in individual and team sports in larger sample and different age groups.