Savunma ve dövüş sporu yapan bireylerin sporcu tatmini ve başarı algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between athlete satisfaction and perceived success levels in individuals engaged in defense and combat sports
  1. Tez No: 909770
  2. Yazar: EMİNE TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı; Savunma ve dövüş sporu ile uğraşan 10-18 yaş grubu sporcuların sporcu tatmini ve başarı algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma da taekwondo, güreş, judo, karate, boks, kıck boks sporu yapan 10-18 yaş arası sporculardan 211 erkek 217 kız toplamda 428 sporcu araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel tarama modelinde ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Başarı Algısı Ölçeği ve Sporcu Tatmin Ölçeği (STÖ) uygulanmıştır. Araştırma da veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu, Özmutlu, İ. (2011) tarafından geliştirilen 19 soru 3 alt boyuttan(antrenör tatmini, bireysel tatmin, takım tatmini) oluşan Türksoy (2008)98 tarafından ''Futbolda sporcu tatmini ile antrenörlerden beklenilen ve gerçekleşen liderlik davranışlarının tespiti'' isimli doktora tez çalışmasında kullanmak üzere 56 maddelik ASQ ölçeğinin Türkçeye uyarlanması sonucu en yüksek puanı alan 20 madde ve 7 alt boyut seçilmiş, geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra sporcu tatmin ölçeği oluşturulmuş, Roberts ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen ve Kazak Çetinkalp (2006) tarafından uyarlaması yapılan Başarı Algısı Envanteri (Çocuk Versiyonu - BAE-Ç) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is an examination of the relationship between athlete satisfaction and success perception levels of athletes in the 10-18 age group who are engaged in defense and combat sports. In this research, the research group consists of a total of 428 athletes, 211 boys and 217 girls, between the ages of 10-18, who do Taekwondo, wrestle, judo, karate, boxing and kick boxing. In the research, the relational scanning method was used in the descriptive scanning model. Personal Information Form, Perception of Success Scale and Athlete Satisfaction Scale (STÖ) were used as data collection tools in the research. The demographic information form created by the researcher was used as a data collection tool in the research, Özmutlu, İ. (2011), consisting of 19 questions and 3 sub-dimensions (coach satisfaction, individual satisfaction, team satisfaction), a 56-item questionnaire developed by Türksoy (2008)98 to be used in his doctoral thesis titled“Determination of athlete satisfaction and leadership behaviors expected and realized from coaches in football”. As a result of adapting the ASQ scale to Turkish, the 20 items and 7 sub-dimensions with the highest scores were selected, after the validity and reliability study was carried out, the athlete satisfaction scale was created, and the Perception of Success Inventory (Child) was developed by Roberts et al. (1998) and adapted by Kazak Çetinkalp (2006). Version - BAE-Ç) was used. The genders, ages, sports branches of the athletes, the type of school they attended, the duration of their involvement in their current sport, their success in the sport they are interested in and the number of weekly training sessions were examined and an attempt was made to determine whether there was a statistical difference between them. Before the solution and interpretation of the research data, normality distributions were made according to the Skewness and Kurtosis values according to the research findings. Since p is less than 0.05 and the standard deviation values (standard deviation) are between -1.96