'Wow, this is Literally Me:' Shared conventions and iconographies of Literally Me films
'Vay canına, bu Tam Olarak Benim:' Aynı Ben filmlerinin ortak görsel ve anlatısal öğeleri
  1. Tez No: 924797
  2. Yazar: YİĞİT SERDAR CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin temel amacı, çevrimiçi ortamlardada düzenli olarak“Literally Me”(Kelimenin Tam Anlamıyla Ben) etiketi altında paylaşımları yapılan Hollywood klasiklerinden Taxi Driver (1976), Fight Club (1999) ve Drive (2011) filmlerini incelemektir.“Literally Me”etiketi gibi çevrimiçi paylaşımlar, izleyicilerin seyir deneyimini ve diğer medya ürünlerini etkileyebilir. Eğlence amacıyla da üretilen memler ve video kurguları, internet kültürünün bir parçasıdır ve izleyicilerin seyir deneyimlerini şekillendirmelerine yön verebilir. Bu bağlamda, tez, çevrimiçi ortamda“Literally Me”etiketinin ortaya çıkışı ve yayılması ile bu spesifik filmlerin internet kullanıcıları arasındaki popülerliğini araştırmaktadır. Bu popülerliği açıklamak için, tez, seçilen vaka çalışmalarının paylaşılan ortak temalarını ve ikonografilerini özellikle erkeklik ve kahramanlık temalarına odaklanarak analiz etmektedir. Bu yolla, tez, katılımcı kültür ile sinema kültürü arasındaki bağlantıyı anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine Hollywood classics, Taxi Driver (1976), Fight Club (1999), and Drive (2011) which have been regularly referred online under the hashtag“Literally Me”. Online posts, such as those using the“Literally Me”hashtag, influence the viewing experience of audiences and other media products. Memes and video edits that are created not only for informative purposes but also for entertainment are part of internet culture and may navigate the audiences to shape their viewing experience. In this context, the thesis investigates the emergence and dissemination of the“Literally Me”hashtag online and the popularity of these specific films among the Internet users. In order to explain this popularity, the thesis analyzes the shared conventions and iconographies of these selected case studies with a particular focus on the themes of masculinity and heroism. In this way, the thesis intends to understand the connection between participatory culture and film culture.