Genç basketbolcularda myofasyal gevşetme tekniğinin performans parametreleri ve sakatlanma riski üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of myofascial release technique on performance parameters and injury risk in young basketball players
- Tez No: 924802
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma, genç basketbolcularda uygulanan myofasyal gevşetme tekniğinin; dikey sıçrama, çeviklik, denge, kas kuvveti, kas viskoelastisitesi parametreleri ve sakatlanma riski üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ile tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Altmış genç erkek basketbol oyuncusu rastgele seçilerek; müdahale veya kontrol gruplarına dahil edildi. Her iki gruptaki sporcuların demografik bilgileri alındıktan sonra; sporculara fonksiyonel hareket taraması (FHT), çeviklik t- testi, dikey sıçrama testi, kas kuvveti testi, kas viskoelastisitesi parametreleri ölçümü ve yıldız denge testi (YDT) yapıldı. Müdahale ve kontrol gruplarına; çalışmanın başlangıcı ve altıncı haftasında değerlendirmeler yapıldı. Kontrol grubuna ayrıca, on ikinci haftada da değerlendirmeler yapıldı. Müdahale grubuna (n=30); rutin antrenmandan önce, altı hafta boyunca, haftada iki kez, myofasyal gevşetme tekniği uygulandı. Kontrol grubuna (n=30) ise; rutin antrenmanları haricinde, ilk altı hafta, herhangi bir uygulama yapılmadı. Altı ve on ikinci haftalar arasında ise; kontrol grubuna da rutin antrenmandan önce, altı hafta boyunca, haftada iki kez, myofasyal gevşetme tekniği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to investigate the effects of myofascial release technique applied to young basketball players on vertical jump, agility, balance, muscle strength, muscle viscoelasticity parameters and injury risk. Materials and Methods: Sixty young male basketball players were randomly selected and included in the intervention or control groups. After obtaining demographic information from the athletes in both groups, functional movement screen (FMS) test, agility t-test, vertical jump test, muscle strength test, muscle viscoelasticity parameter measurements and star excursion balance test (SEBT) were performed on the athletes. The intervention and control groups were assessed at the beginning and sixth week of the study. The control group was evaluated at the twelfth week. The intervention group (n=30) received myofascial release technique twice a week for six weeks before routine training. The control group (n=30) received no application for the first six weeks, except for routine training. Between the sixth and twelfth weeks, the control group received myofascial release technique twice a week for six weeks before routine training.