Ödemiş (İzmir) ilçesinde kırmızı et ürünlerinin menşeinin DNA-bazlı belirlenmesi
DNA-based identification of origin of red meat products in Ödemiş (İzmir) district
  1. Tez No: 924803
  2. Yazar: MEHMET ÇAYLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Et ve et ürünleri, yüksek kaliteli protein maddeleri kaynağı olmaları nedeniyle değerli gıda kaynaklarıdır. Et ürünlerinde yanlış etiketleme ve tağşiş, bu gıda grubu için önemli zorluklar teşkil etmektedir. Et ve et ürünlerinin tür kökeninin tespit edilmesi, tüketicileri korumak için önemlidir. Et ve et ürünlerinin menşeini tanımlamak için hızlı ve basit yöntemler, kimlik doğrulaması için önemlidir. Polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) gibi moleküler yöntemler, et türlerindeki tağşiş maddelerini tespit etmek ve miktarını belirlemek için geliştirilen güçlü tekniklerden biridir. Yöntemler arasında, TaqMan gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPZR) testi, et tür tayini için araştırılan güncel yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, et ürünlerinde sığır, koyun ve tavuk bileşenlerin tespiti için TaqMan qPZR yöntemi ve türe özgü primer ve problarla analiz amaçlanmıştır. Numunelere ait et karışımlarından DNA izolasyonu, Eurofins GeneSpin DNA Isolation Kit ile üretici firmanın protokol önerileri takip edilerek yapılmıştır. Standart özellikli analiz kitleri yardımıyla, et ürünlerini meydana getiren tür menşeinin 0.01 ng gibi düşük yoğunlukta bile ayırt edilebileceği belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, et ürünlerinde taklit ve tağşişlerin tespit edilmesi ve caydırma olgusu için TaqMan GZ-PZR yönteminin başarıyla uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Meat and meat products are valuable food sources as they are a source of high quality protein substances. Mislabeling and adulteration of meat products pose significant challenges for this food group. Identifying the species origin of meat and meat products is important to protect consumers. Fast and simple methods to identify the origin of meat and meat products are important for authentication. Molecular methods such as polymerase chain reaction (PCR) are one of the powerful techniques developed to detect and quantify adulterants in meat species. Among the methods, TaqMan real-time polymerase chain reaction (qPCR) assay is one of the current methods investigated for meat species identification. In this study, TaqMan qPCR method and species-specific primers and probes were used for the detection of bovine, sheep and chicken components in meat products. DNA isolation from meat mixtures of the samples was performed with Eurofins GeneSpin DNA Isolation Kit (Freiburg, Germany) following the manufacturer's protocol recommendations. With the help of standardized analysis kits, it was determined that the species origin of meat products could be distinguished even at a low concentration of 0.01 ng. The results of the study showed that the TaqMan RT-PCR method can be successfully applied to detect and deter counterfeiting and adulteration of meat products.